www.milyos.com.tr

'Dalgalar' mozaik sergisi Antalya Müzesi'nde açıldı

HABERLER 6 Ağustos 2022 20:53
Videoyu Aç 'Dalgalar' mozaik sergisi Antalya Müzesi'nde açıldı
A
a

ANTALYA'da yaşayan yüksek mimar, restoratör ve mozaik sanatçısı Berna Başarır, 'Dalgalar' adını verdiği cam ve taş mozaik çalışması rengârenk tablolarını sanatseverlerle buluşturdu

Antalya Arkeoloji Müzesi Güzel Sanatlar Galerisi'nde Yeşim Ertan'ın küratörlüğünde açılan serginin kurdelesini Antalya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı İdris Taş, Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN) Başkanı Tecelli Sercan Sırma, Konyaltı Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı ve Gürsu Mahallesi Muhtarı Özlem Saday, sanatçı Berna Başarır birlikte kesti. 

DALGALARIN ETKİ VE TEPKİSİ

 

'Dalgalar' adlı serginin küratörü Yeşim Ertan, mozaik sanatçısı Berna Başarır'ın sanat yolculuğunda bilim, sanat, teknoloji ve parçacıklardan yola çıktığını, çeşitli dalga formlarının yarattığı etki ve tepkiyle toplumsal, bireysel, evrimsel, bilinçsel, varoluşsal dönüşümün nasıl gerçekleştiğini mozaik çalışması eserlerinde sorguladığını söyledi.

 

Yeşim Ertan, "Sanatçımız Berna Başarır'ın yüksek mimar oluşu, tarihi mekânlardaki restorasyon işlemlerinde çalışması nedeniyle çok fazla bilgi birimi kimine sahip. Berna Başarır, birikimlerini geçmişi Tunç Çağı'na dayanan mozaik sanatına aktararak sanat şaheserleri yaratıyor" dedi.

 

BİR ÇOK PROJELERDE YER ALDI

 

Sanatçı Berna Başarır, 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Mimarlık Ana Bilim Dalı Restorasyon Programında yüksek lisans çalışmalarına başladı. İlk olarak Kastamonu Kalkınma Vakfı restorasyon Projeleri kapsamında bir ahşap konutun röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanmasında bulundu. Başarır, Nevşehir Üçhisar da mağara ve taş yapıların rölevesi, Ayasofya Camisi'nin kuzeybatı köşesinin restorasyon çalışmalarına da katıldı, 2001 yılında yüksek mimar unvanını aldı. İTÜ Mimarlık Anabilim Dalı Restorasyon Programından mezun oldu. Başarır Antalya'da da Perge, Demre, Myra antik kentlerinde restorasyon projelerinde de yer alırken mozaik ve resim sanatı çalışmalarına da yoğunlaştı. Mozaik sanatıyla ilgili bilgi veren Berna Başarır, "Mozaik yapım tekniğinin bilinen en erken örneğine Anadolu'da Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nin Çayönü Tepesi'nden rastlandı" dedi. Mozaik sanatının uygarlıkların eşiği bilinen Mezopotamya, Anadolu ve Mısır üçgenindeki tarih sahnesinde yerini aldığını, günümüzde ise antik mozaikten çağdaş mozaiğe geçildiğini, yaşamımızdaki dalgalanmaları ise mozaik sanatına yansıttığını dillendirdi.

 

SERGİ DE CANLI PERFORMANS

 

Mozaik çalışması rengârenk duvar panolarının yer aldığı sergide, mozaik sanatının en önemli malzemelerinden biri olan 'smalti' adlı taş camın Türkiye'deki ilk kâşifi olarak bilinen mozaik sanatçısı Metin Katarcı da canlı performans sergiledi. Katarcı, renkli 'smalti' taş camın keski ve çekiç ile şekil verilerek kesim ve kırılması işlemini uygulamalı olarak gösterdi.

 

MOZAİK SANATI NEDİR

 

Bir yüzeyin farklı renklerdeki küçük parçacıkların yan yana getirilmesi yöntemiyle süslenmesi ve bu şekilde eser üretilmesidir. Geçmişi Tun Çağı'na dayanan ve günümüze kadar uzanan mozaik sanatı çalışmaları doğal taş, cam, tuğla, metal veya deniz kabuğu, seramik gibi pek çok çeşitli malzemeler kullanılarak yapılıyor.

 

Sergi 15 Ağustos Pazartesi gününe kadar açık kalacak.

Kaynak : DHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı