www.milyos.com.tr

10. Antalya Kitap Fuarı kapılarını açtı

HABERLER 11 Ekim 2019 20:15
Videoyu Aç 10. Antalya Kitap Fuarı kapılarını açtı
A
a

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Birlikte Okuyoruz’ sloganıyla düzenlenen Antalya Kitap Fuarı 10’uncu kez kapılarını açtı. Cam Piramit’te 150 yayın evi ve 205 yazarın katılımıyla gerçekleştirilen fuarın açılışına kitapseverlerin ilgisi yoğun oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 10 yıl önce çadırlarda düzenlenmeye başladıkları fuarın okurlar ve yazarların

Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 10. Antalya Kitap Fuarı’nın açılış törenine  CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ilçe belediye başkanları, Antalya Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, ATSO Başkanı Davut Çetin, Fuar Onur Konuğu Doğan Hızlan, yazarlar, yayınevi temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve kitapseverler katıldı. 

VALİ FUARIN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Konfüçyüs’ün bir sözüyle başladığı konuşmasında, “Büyükşehir Belediye Başkanımız, bir ilçe belediye başkanı iken Okumak Lazım diyerek ilk fuarını gerçekleştirip, bu kente çok önemli bir kültür sanat markası hediye etmiş oldu. Artık Antalya Kitap Fuarı Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle daha da gelişerek, daha da büyük mekânlarda kentin kültür sanat hayatına katkı vermeye devam edecek” diye konuştu.

Vali Karaloğlu, gençlerin de artık, okuyup, araştırıp ve yazdığına dikkat çekerek, fuarın,  kitapseverleri farklı kitap ve yazarlarla buluşmasına katkı sağlayacağını vurguladı. Vali Karaloğlu, fuar için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, onur konuğu Doğan Hızlan, yazar, yayınevleri ve kitapseverlere teşekkür etti.

EN ÇOK TAKDİR ALDIĞIM PROJEM

Konuşmasına Barış Pınarı Harekatı’nda görev alan Türk Silahlı Kuvvetlerine ve emniyet güçlerine başarı dileyerek başlayan Başkan Muhittin Böcek, şehitlere rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Başkan Böcek, 10’uncusu düzenlenen Antalya Kitap Fuarı’nın gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “20 yıl Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptım. Bu fuarı da o zaman düzenlemeye başladık. Birçok proje hayata geçirdik, çok takdir aldık ancak kitap fuarıyla ilgili aldığım takdir ve teşekkür hepsinden fazlaydı” ifadelerini kullandı.

150 YAYIN EVİ 205 YAZAR

150 yayın evi ve 205 yazarın katılımıyla gerçekleşen 10. Antalya Kitap Fuarı’nın çadırlarda başlayıp bugünlere kadar geldiğini söyleyen Başkan Böcek, Antalya Valisi Münir Karaloğlu başta olmak üzere, fuara katılan konuklara, yazarlara, Onur konuğu olan Doğan Hızlan’a ve destek olan herkese teşekkür etti. Başkan Muhittin Böcek, “Antalya’mızda ne yapsak hep birlikte yapıyoruz. Biz birlikte yaparız” dedi. 

ONUR KONUĞU OLMAKTAN ŞEREF DUYDUM

10. Antalya Kitap Fuarı’nın onur konuğu olan Doğan Hızlan da, “Nerede kitap varsa bence kültürün ve okumanın başkenti orasıdır” dedi. 10 gün boyunca kültürün başkentinin Antalya olduğunu belirten Doğan Hızlan, kitap fuarlarının önemini anlattı. Doğan Hızlan fuarın onur konuğu olmaktan da büyük onur ve şeref duyduğunu belirterek, fuara emeği geçen herkese teşekkür etti. Hızlan, bir de öneri de bulundu. Turizmin yaygın olduğu yerlerde Türk yazarların yabancı dile çevrilmiş kitaplarının bulunduğu kütüphane açılmasını isteyen Doğan Hızlan, bu konuda Vali Karaloğlu ve Başkan Böcek’ten destek istedi.

 FUAR ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak birçok fuar düzenlediklerini, birçok fuara katıldıklarını söyleyen ATSO Başkanı Davut Çetin ise, “Kitap fuarları katıldığımız ve heyecanlandığımız en güzel etkinlik. Bunu devam ettirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

BAŞKAN BÖCEK KİTABINI İMZALADI

Konuşmaların ardından Başkan Muhittin Böcek, Vali Münir Karaloğlu ile birlikte fuarın onur konuğu olan gazeteci-yazar Doğan Hızlan’a çiçek ve plaket takdim ederek teşekkür etti. Protokol üyelerine fuar alanını gezdiren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, biyografisini kaleme aldığı “Ben bu şehre aşığım” adlı kitabının ikinci baskısını kitapseverler için imzaladı.

HER YAŞA HİTAP EDİYOR

Her yaştan kitapseverlere hitap edecek olan fuarda birbirinden değerli yazarlar, imza günleri ve söyleşilere katılacak. 20 Ekim Pazar gününe kadar açık kalacak olan 10. Antalya Kitap Fuarı 10.00 -20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.  


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı