Antalya Güzel Sanatlar Derneği'nden Ağlasunlı genç ressam Büşra Öğüt'e destek

Gündem 17 Ağustos 2020 12:21
Videoyu Aç Antalya Güzel Sanatlar Derneği'nden Ağlasunlı genç ressam Büşra Öğüt'e destek
A
a

Ağlasun Yazırköyü Akdağ yaylasinda yaşayan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım 3. Sınıf öğrencisi Büşra Öğüte Antalya'dan destek geldi.

Antalyanın ilk sanat derneklerin başında gelen Antalya Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD) Yönetim Kurulu üyeleri Büşrayı Bucakta ziyaret etti.

Ziyarete GÜSAD Yönetim Kurulu  Başkanı Ertuğrul Hepgüzel ile birlikte Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Korkmaz Mustafa Pişkin uygulama komitesi üyesi Halime İspir Bozkurt katıldı.

Bucak Belediyesince yaptırılan çocuk oyun alanı projesinin çizimlerini yapan Büşra Öğütü işi başında ziyaret eden GÜSAD heyeti  Büşra Öğüt ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası Dernek başkanı Ertuğrul Hepgüzel ziyaret hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Hepgüzel açıklamasında şunları söyledi.

Sosyal medya ve basından takip ettiğimiz kadarı ile Büşra'nın ortaya koyduğu eserler dikkatimizi çekti. Antalya Güzel Sanatlar Derneği  olarak genç kardeşimize ziyaret etme kararı aldık. Büşra kardeşimizle iletişime geçerek ziyaretin gerçekleşmesini sağladık. Ziyaretimizi program gereği Bucakta gerçekleştirmek zorunda kaldık. Büşra ile burada sohbet ettik yaptığı eserleri hakkında bilgi aldık. Antalya Güzel Sanatlar Derneği olarak yanında olduğumuzu söyledik. Aynı zamanda yönetim kurulumuzun onayı ile Genç GÜSAD lı katogorisinde derneğimize üye ettik. İleride açacağı resim sergilerinde yanında olacağımız sözünü verdik dedi. Hepgüzel bilindiği üzere derneğimiz Antalyada 28 yıldır kültür sanat alanında faaliyetlerini sürdürüyor. Derneğimiz açtığı sergiler ve çalıştaylar dışında toplumu yakından ilgilendiren sosyal sorumluluk projelerinde de hep yer almıştır almayada devam edecektir. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile işbirliği  yaparak Antalyada resim sanatı üzerine pek çok etkinlik gerçekleştirdik. Genç yetenekleri derneğimiz bünyesine kazandırdık. Uygulama komitesinde görev verdik. Pandemi döneminde bile programımızı aksatmadık. açağımız sergileri sanal olarak gerçekleştirdik. Minik yetenekler içinde sanal sergiler düzenledik. Yine pandeni dönemine denk gelen açamadığımız sergimizin masraflarını ihtiyaç sahibi kişilerin bir kısmının borcunu ödedik dedi.

Güsad Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Korkmaz ise Büşra Öğüt hakkında şunları söyledi. Büşranın yeteneği sosyal medyadan gördük ve dikkatimizi çekti. Bizi buralara kadar sürükledi. 20 yıldır resim sanatının içindeyim. çizimlerimi hep tuval üzerine yaptım. Henüz 22 yaşındaki genç yetenek Büşra resimin sadece tuval ve kağıt üzerine çizilmediğini bizleri gösterdi.

Yaşadığı coğrafyanın şartlarına uyarak kayaların üzerine ağaç kabuklarına, kütükiere, saban,  at nalı üzerine ahşaplara çizilebileceğine bizleri gösterdi. Buda Büşranın yeteneğine ve yaratıcılığını ortaya koyuyor.

Sanatçı olmak çok kolay değil uzun soluklu bir serüven. Sanatçı topluma mesaj verir. Büşra ülkede yaşanan olaylarıda hakim. Hiç bir zaman ülke gündeminden düşmeyen kadın cinayetlerini dikkat çekmek için topladığı taşlarla yere uzanmış kadın figürü yaparak  eseri ile topluma mesaj vermiştir. Mesaj tüm ülkenin dikkat çekmiştir. Genç Büşra sağlam adımlarla hedefine doğru ilerliyor.. Antalya Güsad olarak desteğimiz devam edecek. Bundan sonraki sanat yaşamında başarılar dilerim dedi.

Diğer üyelerden Mustafa Pişkin ve Halime İspir Bozkurt'da Büşrayı yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı merak edilen soruları sordular. Büşra Öğüt ise yapılan ziyaretten dolayı çok memnun olduğunu söyleyerek dernek yönetimine ve dernek üyelerine teşekkür etti. Çalışmaları hakkında bilgi veren Büşra Öğüt şunları söyledi. Yaşadığım coğrafya beni açık alanda resim yapmamı gerektiriyor. Çevremdeki meteryalleri kullanarak onların üzerine resim çiziyorum heykel yapıyorum dedi. Eserlerinin kalıcı olmadığını söyleyen Büşra Öğüt tabiat şartları eserlerimin kalıcı olmasını engelliyor. Benim eserlerim insanlar gibi doğup büyüyüp ölüyorlar. Bunları resimleyerek sosyal medya üzerinde paylaşıp eserlerimin insanların hafızasında yer etmesini istiyorum dedi. 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Antalya News | Haber Siyaset Turizm Sanat Magazin, Antalya hakkında herşey