Antalya iyi Parti İl Başkanı Başaran: Sosyal Yardımlar Sadece AKP’li Kişilere Yapılmaktadır

Gündem 21 Nisan 2020 00:55
Videoyu Aç Antalya iyi Parti İl Başkanı Başaran: Sosyal Yardımlar Sadece AKP’li Kişilere Yapılmaktadır
A
a

İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran yaptığı yazılı açıklamada ülkedeki kötü yönetim nedeniyle ekonominin çöktüğünü, maliyenin ise iflas ettiğini belirtti. Son dönemde Ak Parti iktidarı tarafından açıklanan sosyal yardım ve desteklerde ise “Emekliler aldıkları ücretlerle geçinememektedirler.

Hükümetin ekonomik destek paketi boş çıkmıştır. Sosyal yardımlar sadece AKP’li kişilere yapılmaktadır. Yoksul kitlelere yardım yoktur. Soruyorum size ‘’ Cumhurbaşkanı’nın vadettiği maske, dezenfektasyon maddeleri size ulaştı mı?’’ Hayır.

‘’Size veya yakınlarınıza mali destek veya gıda destek paketi geldi mi?’’ Hayır.  Ülkemizde sağlık tesisleri başta olmak üzere 50 milyondan fazla vatandaşımıza basit bir maskemizi dağıtamayan hükümetten başarı, icraat beklemek hayaldir” dedi.

İyi Parti İl Başkanı Mehmet Başaran açıklamasında Ak Partili olmayan belediyelerin yardım yapabildiğini ama muhalif belediyelerin yapacakları yardımın ise hükümet tarafından engellendiğini söyledi.

Ekonomi Çökmüş, Maliyemiz İflas Etmiştir

Başaran açıklamasında şunlara değindi: Karantina, Corona ve kötü yönetim nedeniyle ekonomi çökmüş, maliyemiz iflas etmiştir. Bakınız KDV gelirleri bu yılın ilk üç ayında geçen yılın ilk üç ayına göre %13,2 düşmüştür. Bu düşüş önümüzdeki aylarda daha da derinleşecektir.

Yılbaşından bu yana son üç buçuk ayda sadece dolar kurunda ki artıştan dolayı kamu borcu 100 Milyar TL artmıştır. Döviz, Altın artmaya devam etmektedir. Dış borçlarda bu artışa paralel olarak artmaktadır. Petrolün varili 20 dolara düşmüştür.

Bu düşüş Türkiye’nin enerji giderlerini 50 Milyar dolar azaltmıştır. Ancak vergi gelirlerinde ki düşüş nedeniyle enerji faturamızın düşüşünden kaynaklanan avantajı lehimize çeviremedik.

Gerek Covid-19 gerekse ekonomik çöküş ne de karantina nedeniyle işyerleri kapanmıştır. Küçük esnaf iş yapamaz hale gelmiştir. Restoranlar, kafeler, kuaförler, oteller kapalıdır. İşsizlik %20‘leri aşmıştır. Geliri olmayan esnaf çalışanlarının işine son vermek zorunda kalmıştır.

Vergisini, kirasını ödeyememektedir. Emekliler aldıkları ücretlerle geçinememektedirler. Hükümetin ekonomik destek paketi boş çıkmıştır. Sosyal yardımlar sadece AKP’li kişilere yapılmaktadır. Yoksul kitlelere yardım yoktur.

Soruyorum size ‘’ Cumhurbaşkanı’nın vadettiği maske, dezenfektasyon maddeleri size ulaştı mı?’’ Hayır. ‘’Size veya yakınlarınıza mali destek veya gıda destek paketi geldi mi?’’ Hayır. 

Ülkemizde sağlık tesisleri başta olmak üzere 50 milyondan fazla vatandaşımıza basit bir maskemizi dağıtamayan hükümetten başarı, icraat beklemek hayaldir.

Belediyelerin Yardım Yapmasını Yasadışı Olarak Engelledi

Vatandaşına sahip çıkamayan, kaynak ayıramayan, verdiği sözler çerçevesinde dezenfektasyon, maske bulup gönderemeyen AKP hükümeti Anayasa ve yasalara aykırı olarak belediyelerinde yardım yapmasını yasadışı olarak engellemiştir. 

Başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere özellikle muhalefetin elindekini belediyelerin halka yardım yapması İçişleri bakanlığınca resmen yasaklanmıştır. Belediyelerin yardım hesapları bakanlıkça bloke edilmiştir.

Yıllardır fakir fukaraya, garip gurabaya sıcak yemek veren başta Muratpaşa belediyesi, Eskişehir Odunpazarı belediyesi aşevleri olmak üzere, on binlerce kişiye bedava yemek veren mutfaklar içişleri bakanlığı tarafın Belediyelerin fakirlere,

ihtiyaç sahiplerine bedava ekmek dağıtması yasaklanmıştır. Bu icraatlarından dolayı hükümeti ayıplıyor ve kınıyorum. Belediyelerin aşevleri derhal açılmalı, halka sosyal yardım, iaşe, ibade yardımı yapmalarına izin verilmelidir.

Belediyelerin ihtiyaç sahibi vatandaşa bedava ekmek vermesinin kime ne zararı olabilir ki? Üstelik muhalefet belediyelerine yasaklanan bu faaliyetler AKP’li belediyelere serbesttir. Bu çifte standarttır.

Vakıflara İzin Varken Belediyelere Yasak Olması Ahmaka Uygun mu?

Soruyorum sizlere halkı dolandırmaktan ceza almış olan Mücahit Ören’e ait İhlas Vakfına yardım toplama izni verilirken, İstanbul BB’ne verilmemesi doğru mudur? TURGEV vakfına, Aziz Mahmut Hudai Vakfına,

Türkiye Maarif Vakfına İsmail ağa Cemiyetine yardım toplama izni verilirken Antalya BB’ne Muratpaşa belediyesine, Burdur Belediyesine yardım toplama izni verilmemesi, İslam’a Anayasaya, Ahlaka uygun mudur?

AKP’li belediyeler Ankara da İstanbul da hazine arazilerini, mali kaynakları, cemaatlere, vakıflara parsel parsel satarken içişleri bakanımız neredeydi? Hükümeti biran evvel vatandaşı ayrıştırma, ötekileştirme, kamplaştırmadan vazgeçmeye,

belediyelerimizin sosyal yardım yapmalarının önünü açmaya davet ediyorum. Ekmek kutsaldır. İhtiyaç sahiplerine bedava ekmek verilmesinin neyinden korkuyorsunuz? Bu günlerde geçecektir. Milletimiz bunların hesabını sizlerden sandıkta soracaktır”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Antalya News | Haber Siyaset Turizm Sanat Magazin, Antalya hakkında herşey