www.milyos.com.tr

Antalya sanat camiası değerli bir sanatçısını kaybetti

HABERLER 6 Şubat 2022 22:31
Videoyu Aç Antalya sanat camiası değerli bir sanatçısını kaybetti
A
a
Antalya’da yaşayan ressam Turhan Ekici’nin ölümü sanat camiasına yasa boğdu. Sabah saatlerinde evinde kalp krizi geçiren sanatçı Turhan Ekici özel bir hastanede ameliyata alındı. 5 saat süren ameliyattan sonra yoğun bakım ünitesine kaldırılan Ekici burada vefat etti.
 
TURHAN EKİCİ KİMDİR?
1953 Çemişgezek’de doğdu. Orta öğrenimini İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu ResimSemineri ve Çapa Öğretmen Okulu Resim Seminerinde tamamladı. 1974 Yılında girdiğiİstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünü 1979 yılında tamamladı. Resim öğretmenliğinden emekliye ayrılan sanatçı Antalya’daki özel atölyesinde çalışmalarını sürdürdü

Resim tekniklerinin tümünü severek çalışan Ekici klasik biçimden soyut sanat anlayışınakadar ulaşan yolculuğu 50 yıldır sürmektedir. Evrende gördüğü nesnelerin, anlayabildiği oluşumları, dengelerin ve kozmik iletişimlerin gerçekliginden devinerek kendi estetik beğenisi, heyecanları ve dinamikleri ile sentezledigi bir sanat anlayışıyla çalıştı. Özetle resimlerini tümüyle evrenin nesnel ve soyut değerlerinden beslenen kendisi gibi sistemleşecegine yüreği beyniyle inandığı bir sanat anlayışıyla çalışmaktadır.

100 den fazla grup ve karma sergilere katılmıştır. Yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda çok sayıda eserleri mevcuttur.
Antalya Güzel Sanatlar Derneği GÜSAD üyesidir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı