www.milyos.com.tr

Antalyalı Ressamlar Barbaros Çay Bahçesine talip oldu

HABERLER 16 Temmuz 2021 13:13
Videoyu Aç Antalyalı Ressamlar Barbaros Çay Bahçesine talip oldu
A
a

Antalyalı ressamlar, boşaltılan Barbaros Çay Bahçesi'ni kültür sanat için kullanmasını istediler.

Antalya Konyaaltı Caddesi üzerindeki Barbaros Çay Bahçesi geçtiğimiz gün Antalya Büyükşehir Belediyesi ekiplerince boşaltıldı.

Çay bahçesi içindeki kapalı alanlar ve gölgelikler yerlerinden sökülerek temizlendi.  Yıkımın nedeni henüz açıklanmazken, yerine ne yapılacağı merak konusu oldu.

Antalyalı resim sanatçıları sosyal medya üzerinden sesleri duyurarak buranın kültür sanat merkezi olmasını istediler.

Yapılan yorumlarda Dünya kenti Antalya’da Büyükşehir Belediyesi’nin henüz ciddi bir sanat galerisi yok. Var olanlar ise siyasi ranta kurban edilerek kapatıldı. Antalya Büyükşehir’den Barbaros adı korunarak  içine sanat galerisi yapılması yine çay bahçesi olarak sanat ve sanatseverlerin buluşabileceği güzel bir mekan olması istiyoruz dediler.

Bazı yorumlarda ise turizm kenti Antalya merkezde turistlerin görebileceği bir tane sanat galerisi yok. Sanatçılar sergi açabilecek sergi salonu bulamıyor. ATSO Kültür Merkezi’ndeki galeriler Antalyalı sanatçıları kapalı. 50 Yıl Devlet Güzel Sanatlar Galerisi olarak hizmet veren galeri restorasyon bahanesi ile kapatıldı. Yerine Mevlevihane Müzesi yapıldı. ANSAN Sanat Galerisi Menderes Türel döneminde polis zoru ile çıkartıldı. Sanat Antalya’da üvey evlat muamelesi görüyor yorumunda bulundular.

Dikkat çeken bir yorumda ise Barbaros çevresinde onlarca resim atölyeleri mevcut. Burasının kültür sanat merkezi yapılması ile Bahçelievler Mahallesinin kültür sanat merkezi olmaması için hiç bir neden yok denildi.

Sanatçılar önümüzdeki günlerde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’ten randevu talep edip, isteklerine ileterek Barbaros Çay Bahçesi’nin Antalya sanatına hizmet etmesi için talepte bulunacaklar.
 
1000
icon
Neriman Erdik 9 Ekim 2021 00:31

Çok güzel olur,olmalı zaten

0 0 Cevap Yaz
Hürriyet Aytaç 7 Ağustos 2021 12:07

Çok yerinde bir düşünce inşallah onaylanır saygılar

0 0 Cevap Yaz
Seda hususi 17 Temmuz 2021 16:04

Yandaşlara verilmesin.Tüm STK lara verilsin.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı