www.milyos.com.tr

ArtAnkara buluşması

HABERLER 9 Mart 2022 21:07
Videoyu Aç ArtAnkara buluşması
A
a

ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, yarın sanatseverlere kapılarını açıyor. Fuara, 100’ün üzerinde galeri, müze ve üniversite ile bine yakın sanatçı katılırken, 4 bin 500’ün üzerinde eser izleyici ile buluşacak.

Ankara, bu sene 8’incisi düzenlenen ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Bugün saat 16.00’da ATO Congresium’da protokol ve koleksiyonerlerin katılımıyla açılışı yapılacak fuar, yarın ise sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek. Fuar, yurt içi ve yurt dışından bine yakın sanatçının eserlerine ev sahipliği yapacak. ArtAnkara Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da müzeler, üniversiteler ve genç sanatçılara ayrıcalık tanıdıklarını belirtti. Türkiye’nin 81 ilinden sanatçı ve galerilerin fuara katılacağına değinen Aygül, Türkiye’nin yanı sıra Rusya’dan üç galeri, Kore’den iki galeri, İspanya, Kırgızistan, Azerbaycan ve Suriye’den de sanatçı ile galerilerin fuarda yer alacağına ifade etti. Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nin özel bir seçki ile sanatseverlerle buluşacağına değinen Aygül, Hacettepe Üniversitesi Müzesi’nin de fuarda stant açacağını sözlerine ekledi.

 

FUAR PROGRAMI

 

Söyleşiler, paneller, defile ve müzik dinletilerinin gerçekleşeceği fuarın programı ise şöyle.

10 Mart: Sonraki Yüzyılın Ustaları-Genç Sanatçılar/Gençlerin Gözüyle Çağdaş Sanat Yorumları/Sağlık Çalışanlarının Sanat Uğraşlarının Gündelik Hayata Etkileri/Dijital Art/Defile.

11 Mart: Sanatta Gülmece/Sanat ve Bilim/Sanatta İklim Krizi ve Kuraklık, Türkiye’de Cam Tasarımı ve Sanatsal Cam.

12 Mart: Her Zaman Avangart Sanatçı: Bedri Rahmi Eyüboğlu/Sanat ve Piyasa İlişkisi/Metaverse ve NFT’nin Sanattaki Yeri/Atatürk ve Sanat–Savaş ve Barış/Sanat Koleksiyonculuğu ve Müzecilik.

13 Mart: Gençlerle Sanat Sohbeti/Sanat ve Toprak/Sanatta Etik–Sanatın Savaşa Karşı Duruşu.

 

ArtAnkara buluşması

 

USTALARIN ESERLERİ

Fuarda yerini alan Mira Koldaş Sanat Galerisi, Türk resim sanatının önemli isimlerinden Ergin İnan’ın ‘Işığın Şekillendirdiği Yüzler’ isimli solo sergisini sergileyecek.

 

ArtAnkara buluşması

 

Galerinin standında ayrıca Ali Atmaca, etkili eserleriyle Burçin Erdi, çok yönlü sanatçı Güven Kıraç, uluslararası etkileri başarıyla sentezleyen Hemad Javadzade, başarılı ve yaratıcı eserleriyle Levent Oyluçtarhan, kadınlarıyla Nermin Alpar ve Ekin Yüksel Altuntaş, özgün eserleriyle Şükrü Aslışen, heykel sanatından Doğan ve Şenol Bora’nın eserleri de görülebilecek.

 

ArtAnkara buluşması

 

HER YER MONŞAK

Sanatçı Elif Demirbolat Aksoy’un, pandeminin bıraktığı olumsuz etkilere inat renklendirdiği resimleri de fuarda yer alacak. Kadınlara ve sürreal sahnelere yer vermekten keyif alan sanatçının sergisinin teması ise Oğuz Türklerinin nazar boncuğu için kullandığı sözcük olan ‘monşak’. Koleksiyonun her parçası küçük nazar boncuğu detayları içeriyor.

 

ArtAnkara buluşması
Fuar, 13 Mart akşamına kadar ziyaret edilebilecek.

Kaynak : DHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı