Çağdaş Sanatçı Melek Kocasinan Artweeks@Akaretler’de

HABERLER 30 Ağustos 2021 14:18
Videoyu Aç Çağdaş Sanatçı Melek Kocasinan Artweeks@Akaretler’de
A
a

Yenilikçi sanatçı 8-19 Eylül'de 5. kez gerçekleşecek Artweeks@Akaretler'e katılımı ile ilgili basın bültenini Antalya news ile paylaştı. Sanatsever ve koleksiyonerleri tanınmış yerli ve yabancı sanatçıların eserleriyle bir araya getiren Artweeks@Akaretler’in 5. edisyonu Akaretler Sıraevler’de 8-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Modayla sanatı, dijitalle fiziksel dünyayı buluşturan yenilikçi sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi), bu sene 8-19 Eylül’de gerçekleşecek Artweeks@Akaretler’e katılıyor. Tayvan kökenli sanatçı, lüks ürünler, Asya sanatı, şamanizm, pop sanat ve psikanalizi sentezleyen renkli ve çekici eserleriyle sanatseverleri etkilemeye hazırlanıyor.

Sanatsever ve koleksiyonerleri tanınmış yerli ve yabancı sanatçıların eserleriyle bir araya getiren Artweeks@Akaretler’in 5. edisyonu Akaretler Sıraevler’de 8-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Artweeks@Akaretler’in bu yılki katılımcılarından biri de çağdaş sanatçı Melek Kocasinan (Gao Anqi). Son zamanlarda yenilikçi çalışmalarıyla Türk ve yabancı sanatsever ve koleksiyonerlerin ilgisini çeken sanatçı, Akaretler Sıraevler A55’de BB Projectt’te dikkat çekici çalışmalarıyla yer alacak.
 
Tayvan’da geçen çocukluğunu, ABD’de Yale Üniversitesi ve Los Angeles’ta (UCLA) aldığı eğitimleri ve Türkiye’de yaşadığı deneyimleri sentezleyen sanatçının, “Düş Nesnesini Aşmak” isimli, Fendi Peekaboo çanta kullanarak yaptığı heykelini, “Sıkıca Tut” isimli Louis Vuitton bir çanta üzerinden insanın içsel değerini sorgulayan kolajını ve “Yaratıcı Kanatlar” adlı şamanik öğeler taşıyan çalışmasını Akaretler No:55 BB Projectt’te görebileceksiniz.
 
“Transcending the Dream Object - Düş Nesnesini Aşmak” adlı Fendi Peekaboo çantalı heykelinde sanatçı, aynalı pleksiglasları sosyal basamaklar olarak kurguluyor ve basamakların en üstünde, statü göstergesi çantayı konumlandırıyor. Çantanın bir tarafını açarak içini dışarı döken, camdan kalplerle çantayı insanlaştıran sanatçı, çantadan taşan taşan mücevherimsi ve parlak nesneleri kullanılan aynalı pleksiglaslar üzerine saçarak eserle etkileşime giren izleyicinin yansıtmalı yüzeylerde kendini görmesini, düş nesnesini aşarak kendine odaklanmasını sağlıyor. Mevlana’nın “Gönlünde olanı benden gizleme ki, benim gönlümdeki de ortaya çıksın,” sözünden esinlenerek kalbimizdeki yeteneklerin, düşlerimizin ortaya çıkması için karşımızdakinin de iç dünyasını ve yeteneklerini açmasının bize cesaret vereceğini, toplumda başarı kazanmış kişilerin topluma geri vermesinin önemini vurguluyor.
 
“Dream Objects-Düş Nesneleri” serisinde Kocasinan, parlak renkli kolajlarında Fendi, Chanel, Rolex, Louis Vuitton, Cartier gibi dünyaca ünlü markalarla ilgi çekici kompozisyonlar oluşturuyor; ışık saçan, merak uyandıran, etkileşim kuran eserler karşımıza çıkarıyor. Sanatçı, bu seriyi kendi sözleriyle şöyle tanımlıyor: “Lüks marka objeleri, ambalajlarını ve Çince “meng-rüya” kelimesini biraraya getiren seride, tüketim alışkanlıklarımız üzerinden kendimizi tanıyabilme olasılıklarını araştırıyorum. İlk bakışta, eserlerdeki marka objelerin veya hediye paketlerinin ışıltısı merak uyandırıyor. Biraz daha zaman geçirdikçe, arzu objelerinin veya kutuların neden ışık saçtığını, içindekini merak etmeye başlıyor izleyici. Rönesans döneminin “yüce estetiği”ni kullanarak, çağımızın yüceltileni olan markaları ön plana koyuyorum. Biraz daha derin bir okuma yapan sanatseverler ise hem arzu nesnelerinde gizlenen ışıltının kaynağını hem de Çince büyük boyutlarda yazılan “Düş/rüya” kelimesini birleştirerek kendi kimliklerine dair yeni anlamlar ve sorular üretecekler.”
 
 
 Sanatçının bir diğer eseri “Hold Me Tightly / Beni Sıkıca Tut” da Artweeks’te sergilenecek eserler arasında. Güçlü bir kadının figürünün Louis Vuitton’ın en popüler modellerinden Alma BB çantayı sıkıca tuttuğu bir ana odaklatan eserde, sanatçı kendi bedenini kullanarak, bir lüks objeyle girdiği ilişki üzerinden yaşadığı özgürleşmeyi görselleştiriyor. “Eserde, ilk Louis Vuitton çantamı sıkıca tutuyorum ve çantadan güç aldığımı sanıyorum. Ama Çince “düş” kelimesini ve renklerle yarattığım tezatı kullanarak gücümün kaynağının bu çantada olmadığını göstermek istiyorum. Çanta, “beni sıkıca tut”, diyor. Benimse gerçekte ona ihtiyacım yok, onun düşmemek, tercih edilmek için bana ihtiyacı var. Kendimi toplumda güçlü hissetmek için, markalı veya markasız giyinmeye, yani belli bir şekilde algılanmak için kendimi hırpalamama aslında gerek yok. Neysem o olabilirim. Bu hisleri, arzu nesnesiyle girilen ilişki sayesinde açığa çıkan bu içsel gücü paylaşmak istedim.”


Sanatçının eserlerini 8-19 Eylül’de Akaretler A55’te BB Projectt’te görebilirsiniz.
 
Melek Kocasinan (Gao Anqi) kimdir?
Tayvanlı yazar bir anne ve Çince profesörü Türk bir babanın çocuğu olarak farklı kültürleri birarada deneyimlediği bir ailede büyüdü. Tayvan’da ilkokula başladı. Çince bilmediği ilk zamanlarda Çince yazı karakterlerini resim gibi algılayıp çiziyordu. Geleneksel Çin Resim teknikleriyle resim yapan Türk babasının doğal kağıt, fırça ve pigment boyalarını; Çince kaligrafi ustası/yazar olan annesinin siyah mürekkep hazırlayışını görerek küçük yaşta sanatla tanıştı. Amerika’da Yale Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparken aldığı sanatsal eğitimleri, New York’ta Nuala Clarke’tan aldığı resim eğitimi ve ESMOD Uluslararası Moda Akademisi’nde aldığı moda tasarımı/illüstrasyon eğitimleri ile zenginleştirdi. Modern/çağdaş sanat okumaları, eser çözümleme ve sanat eleştirisi eğitimlerini de tamamlayan sanatçı çalışmalarında; çok kültürlülük, aidiyet, tüketim ve lüks psikolojisi gibi temaları işliyor. Kişisel mitolojisini dışavurumcu bir tavırla aktaran sanatçı, sanatsal pratiğinde dijital ve fiziksel araçları bir arada kullanmanın olasılıklarını araştırıyor. Resimlerinde, kolajlarında, lüks ve gündelik nesnelerden yaptığı heykellerinde sanatçının deneyimlediği Türkiye, Asya ve Kuzey Amerika kültürlerinin etkileri görülüyor. Geçtiğimiz aylarda ArtContact İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, BAAF Bodrum Sanat ve Antika Fuarı’na katılan, yerli ve yabancı koleksiyonerler tarafından ilgi gören sanatçının eserlerini 8-19 Eylül 2021’de Artweeks@Akaretler’de, 3-7 Kasım IAAF İstanbul Sanat ve Antika Fuarı’nda BB ProjecTT’te görebilirsiniz.
www.instagram.com/melek.kocasinan.art
 
Artweeks@Akaretler’de bu sene hangi tanınmış galeri ve koleksiyonlar katılıyor?
 
Akaretler Sıraevler’in A11, A19, A25-27, A35, A37-39, A55 numaralı binalarında ücretsiz gerçekleşecek olan Artweeks@Akaretler’in 5. Edisyonuna: A55’de BB ProjecTT, Sanatatak, Krank Art Gallery, Şerife Ercantürk Bilgili, İdil İlkin, A37-39’da Pi Artworks, Merkur, Pilevneli, Ferda Art Platform, Mixer, F2 Anim House - Galeri Nev Istanbul. A35’de Vision Art Platform, A25-27’de Sanatorium, Mine Sanat, Empire Project, Martch Art Project, artSumer, X-ist, A19’da AICA Türkiye Başkanı Sinan Eren Erk küratörlüğünde Yıldız Holding Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan bir kesit, A11’de Zilberman Gallery yer alacak.
 
Bilgi için: Melek Kocasinan Art
kocasinan.melek@gmail.com

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı