www.milyos.com.tr

Dokumapark Müzelerine 1 Milyon Ziyaretçi

HABERLER 15 Temmuz 2022 20:25
Videoyu Aç Dokumapark Müzelerine 1 Milyon Ziyaretçi
A
a

Cumhuriyetin ilk yillarindan itibaren en önemli sanayi devleri arasinda yer alan tarihi Antalya Dokuma Fabrikasi yerleskesine kurulan farkli konseptlerdeki 5 müze, açildigi günden bu yana 1 milyon 193 bin 772 ziyaretçiyi agirladi.

Kepez Belediyesi’nin Dokumapark projesiyle halkin kullanimina kazandirdigi eski Antalya Dokuma Fabrikasi yerleskesi, kütüphaneden bilim merkezine, farkli konseptlerde kurulan müzeleriyle adeta kültür sanat adasina dönüstürüldü. Dokumapark projesi adiyla kent parki olarak düzenlen ve tarihi dokusu korunan kültür sanat adasi, her gün yüzlerce ziyaretçiye kapilarini araliyor. Dokumapark, Anadolu Oyuncak Müzesi, Bir Zamanlar Antalya Müzesi, Anadolu Sehitler Müzesi, Kepez Açik Hava Müzesi ve Nostaljik Araçlar Müzesi olmak üzere 5 Müze, 1 milyon 193 bin 772 ziyaretçiye kapilarini araladi.

Anadolu Oyuncak Müzesi

Oyuncaklarin dünyasi Anadolu Oyuncak Müzesi, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzeleri arasinda yer aliyor. Kepez Belediyesi’nin Dokuma Fabrikasi’nin kres binasi olan yapiyi düzenleyerek Antalyalilara armagan ettigi müze, 2017 yilinda ziyaretçilerine kapilarini araladi. Bünyesinde 13 binin üzerinde oyuncak barindiran müzede, oyuncaklar 15 salonda, 15 ayri temada ve 15 farkli düzenleme ile sergileniyor.

Nostaljik Araçlar Müzesi

DokumaPark’ta yer alan Nostaljik Araçlar Müzesi’nde Türkiye’nin ilklerinden yerli otomobil ‘Devrim’ ile Vecihi Hürkus’un yaptigi tayyare K6’nin replikasi da bulunuyor. Ilyas Salman’in basrol oynadigi Çiçek Abbas filmindeki minibüs, Ferdi Tayfur’un ‘Her Seyim Sensin’ filminde kullandigi otomobil, Istiklal Caddesi’nin sembolü nostaljik tramvay, Volkswagen’in ilk efsane minibüsü VW Kombi, Desota Diplomat araci gibi tarihe taniklik etmis bir çok araç bulunuyor.Bir Zamanlar Antalya Müzesi

Antalya ve Dokuma Fabrikasi’nin hatiralarini yasatan Bir Zamanlar Antalya Müzesi’nde, kentin önemli degerleri ve hikâyeleri anlatiliyor. Eski Dokuma Fabrikasinin idari binasinda yer alan müze, engelsiz ve ayni zamanda doga dostu özelliklere sahip. Toplamda 2 bin metrekare sergi alani bulunan müzede, yerli ve yabanci konuklara sesli rehber esliginde 8 dilde müzeyi gezme imkâni sunuluyor.

Anadolu Sehitler Müzesi

Tarih boyunca bu topraklarda sehit olmus tüm kahramanlarin birlikte yâd edildigi Türkiye’nin ilk sehit müzesi olan Anadolu Sehitler Müzesi, 25 farkli konu basligi, 3 diorama, 1 sehit evi canlandirmasiyla yüzlerce objeyi barindiriyor. Müzede; savas kazilarindan elde edilen tarihi objeler, savas malzemeleri (top, mayin, kiliç, tüfek, mermi, tabanca, el bombasi, süngü), sehit ailelerinin bagisladigi, sehitlere ait malzemeler, özellikle son kez kullandiklari ve üstüne kokulari sinen elbiseleri ve bir sehide ait oda bulunuyor.

Kepez Açik Hava Müzesi

Anadolu medeniyetlerinin essiz mimari eserlerinin 25’te 1 oraninda küçültülerek sergilendigi Dokumapark’taki Kepez Açik Hava Müzesi’nde; Anitkabir, Istanbul Haydarpasa Gari, Konya Ince Minareli Medrese, Istanbul Sogukçesme Sokagi, Konya Karatay Medresesi, Sivas Gökmedrese, Konya Mevlana Dergahi, Izmir Artemis Tapinagi, Izmir Selçuk Isa Bay Cami, Izmir Meryem Kilisesi gibi çok kiymetli 84 eser bulunuyor. Antalya Büyüksehir Belediyesi’nin, ‘Konyaalti Sahilini Düzenleme Projesi’ çerçevesinde tahliye etme karari aldigi Minyatür Kent Parki Alani (Minicity), Kepez Belediye Baskani Hakan Tütüncü’nün girisimleriyle Dokumapark’a kazandirilmisti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı