Fransa’dan her gence kültür-sanat aktiviteleri için 300 euro

HABERLER 26 Mayıs 2021 23:10
Videoyu Aç Fransa’dan her gence kültür-sanat aktiviteleri için 300 euro
A
a

Fransa’nın daha evvel 14 bölgesinde denenen kültür-sanat uygulaması artık ülke genelinde 18 yaşındaki gençler için geçerli olacak. Böylelikle 800 bin genç bu uygulamayı yükleyerek kartlarındaki 300 euro’yu kültür ve sanat aktivitelerinde harcayabilecek.

Gençler bu kartla sinemalara, müzelere gidebilecek; kitap ya da sanat materyalleri alabilecek; dans kurslarına yazılabilecek; müzik enstrümanı alabilecek ya da bu alandaki çeşitli internet sitelerine online üyelik gerçekleştirebilecek. Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle altı ay kapalı kalan sinemalar ve müzeler bu hafta açıldı fakat şimdi dal salgının tesirlerinin üstesinden gelemedi.

2017 yılındaki seçimlerde bu kartı vaatleri ortasında koyan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, toplumsal medya paylaşımlarında bu kart sayesinde gençlerin gerçekleştirebileceği aktiflikleri sıraladı. 18 yaşındaki gençlerin kartı yükledikten sonra bu parayı harcamak için iki yıl müddeti olacak. Deneme basamağında yüklenen para birinci başta 500 euro olsa da, daha sonra bu bütçenin bir kısmının daha küçük yaştaki çocuklara verilmesi kararlaştırıldı. Telefona yüklenebilen uygulama sayesinde gençler yaşadıkları yerlerde düzenlenen kültür-sanat aktivitelerini de görebiliyor.

Macron’un muhalifleri bu adımı gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinde oy toplama taktiği olarak görüyor. Deneme basamağında uygulamayı kullanan 164 bin genç en çok kitap ya da müzik enstrümanı satın almayı, sinemaya gitmeyi tercih etti. Yeni 19 yaşına basmış Fransız gençler ise uygulamadan yararlanamadıkları için şikayetçi.

Salgın tedbirleri nedeniyle konser salonları, tiyatro ve sinemalar yüzde 35 kapasite ile çalışacak. Bu işletmeler son altı aydır kapalıydı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı