AKMEK’in yıl sonu sergisine yoğun katılımlı açılış

Kategori: HABERLER - Tarih: 22 Haziran 2022 20:44
AKMEK’in yıl sonu sergisine yoğun katılımlı açılış
Kepez Belediyesi’nin 14 yılda 48 binden fazla kişiye meslek ve sanat eğitimi veren AKMEK’in, ‘Narin Eller, Nadir İşler’ el emeği sergisi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde(MSKM) kapılarını açtı. Serginin açılışında konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, “AKMEK Kepez’e bambaşka dünyalar açtı” dedi.   

AKMEK kursiyerlerinin el emeği, göz nuru el sanatları eserleri, ‘11. Geleneksel Akmek Yıl Sonu Sergisi’ ile görücüye çıktı. ‘Narin Eller, Nadir İşler’ adıyla düzenlenen serginin açılışı Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün katılımlarıyla gerçekleştirildi. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yavuz Kala, meclis üyeleri, AKMEK kursiyerleri ve vatandaşların katıldığı serginin açılışında konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, meslek edindirme kurslarının 14. yaşında olduğunu belirterek, büyük bir heyecanla çıkılan yolda meslek edindirme konusunda son derece önemli bir başarıya imza attıklarını dile getirdi. AKMEK kurslarını açıldığı günden bu yana çok önemsediklerini belirten Başkan Tütüncü, “Bu kursumuz sayesinde biz meslek öğrettik, sanat öğrettik ve eğitim alan hanımefendiler içerisinden çok güzel başarı hikayeleri yazanları gördük. Kendi işini kuranlar, ekonomiye emeğini kazandıranlar, aile ekonomilerine katkı yapanlar… AKMEK ile 14 yılda bunları gerçekleştirdik.” diye konuştu.  

AKMEK KEPEZ’E BAMBAŞKA DÜNYALAR AÇTI

AKMEK’in hanımefendilerin sosyalleşmesine muazzam bir katkı sağladığını da bildiren Başkan Tütüncü, “Belki de hayatlarında ilk defa evden çıkıp, bizim kursumuza gelip,  orada mahallenin dışında farklı bir sosyal çevreyle bir araya gelen hanımefendiler oldu. Biz bu kurslara katılım gösteren hanımefendiler ile birlikte geziler ve piknikler yaptık. Değişik eğlencelerle sürekli bir araya geldik. Şehir dışı geziler, kültür turları düzenlendik, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine imza attık. Kütüphanelerimize kitap topladık. Ellerinden tutulması ve desteklenmesi gereken çocuklara yardımcı olduk. Çocuklarımızın başını okşadık. AKMEK sadece meslek ve sanat üreten bir kurum değil, Antalya'nın hanımefendilerine, Kepez'e bambaşka dünyalar açan, yepyeni ilimler gösteren, güzel bir kardeşlik, muhabbet, dostluk temelli sosyal ortam oldu.” dedi.  

AKMEK ÇOCUKLARIN GÖNÜL DÜNYALARINA DA ULAŞTI

AKMEK'in kurulduğu günleri hatırladığına da değinen Başkan Tütüncü, “2009 yılında tamda bugünlerde AKMEK Sakarya parkındaki köhne bir binanın tadil edilmesiyle ilk yolculuğuna başladı. Haziran 2009 yılı AKMEK'in ilk defa kayıt almaya başladığı tarih olarak kayıtlara geçmiştir. O günden bugüne bu manzara bana hep şunu hatırlatıyor. Birçok işler yaptık ama bunların bazıları çok daha anlamlı ve kıymetli. Bu yaptığımız işlerin içerisinde kadın hayatına dokunan, aileyi yücelten, çocukların gönül dünyalarına ulaşan, gençlerin hayallerini kuşatan çalışmalarımız bambaşka bir öneme sahip. Bu nedenle bu güzel günde AKMEK'in o kurucu aklını çok takdir ettiğimi ve iftihar ile andığımı belirterek diyorum ki; AKMEK'in kuruluşunda emek veren bütün çalışma arkadaşlarımıza, AKMEK'de bugüne kadar öğretmenlik yapan eğitim veren, bütün eğitimcilerimize ve Akmek çatısı altında bir araya gelip az önce ifade ettiğim güzellikleri bize ve şehrimize yaşatan, bu kursların gerçek sahipleri olan AKMEK kursiyerlerini yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

EMEKLERİN SATIŞA SUNULACAĞI MARKETLER

Her açılışın yeni bir müjdenin habercisi olduğunu da bildiren Tütüncü, “Bugün ki sergi açılışımızın da müjdesini vermek lazım. AKMEK çatısı altında eğitim gören kursiyerlerimiz de görüyorum ki, emeklerine ekonomik bir değer kazandıracak eğitimler yapıyorlar. Aynı şekilde kadın kooperatiflerimizin çatısı altındaki hanımefendiler yine emeklerini pazara sunmak için yeni ortamlar arıyorlar. Halk Eğitim çatısı altındaki hanımefendiler ürettikleri ürünleri pazar ile buluşturmak istiyorlar. Bizde Kepez'in hanımefendilerine AKMEK kursiyerlerine,  Kadın kooperatiflerine ve Halk Eğitim Merkezlerinin hanımefendilerine yönelik, onların ürettikleri ürünleri, şehrin değişik bölgelerinde pazarlayabilecekleri marketleri Temmuz 2022'den itibaren hayata geçiriyoruz. Bu marketler hanımefendilerin ürettikleri ürünlerin bizzat pazarlanabileceği ve satışa sunabileceği bir market olacak. Sanat ürünlerinde başlayan, gıdaya kadar, halıdan kilimden ev tekstiline kadar, değişik sanat eserlerine ne aklınıza geliyorsa şehrin farklı bölgelerine konuşlandıracağımız 2 önemli konseptle Temmuz 2022’den itibaren yeni marketler hanımefendilerin hizmetinde olacak. Güzel bir marka altında nitelikli bir market çalışmasını yapacağız. Güzel bir store çalışması ortaya çıkaracağız. Kepez’e ve Antalya’ya hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

18 TEMMUZ’A KADAR GEZİLEBİLECEK

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün konuşmasının ardından 11. Geleneksel AKMEK Yıl Sonu Sergisi kurdele kesimiyle açıldı. Başkan Tütüncü, açılışa katılan konuklarla beraber sergiyi gezdi, kursiyerlere belgelerini takdim etti. Örgüden takıya, ahşap boyamadan dikiş nakışa, iğne oyasına kadar bir çok kıymetli el işinin yer aldığı ‘Narin Eller, Nadir İşler’ sergisi Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde 18 Temmuz tarihine kadar 09.00 ile 18.00 saatleri arasında gezilebilecek.

https://www.antalyanews.com.tr/haberprint/akmek-in-yil-sonu-sergisine-yogun-katilimli-acilis-61502.html