Antalya'da Yaşamak

10 Ağustos 2019 15:09
A
a

“Hiç süphesiz ki Antalya Dünya’nın en güzel yeridir.” Mustafa Kemal Atatürk

Üst satırdaki söz kesinlikle doğru. En azından Atatürk ile aynı düşünceleri paylaşıyorum.

Zaman zaman farklı şehirlere kısa ya da uzun süreli seyahatlerim oluyor. Bu seyahatlerimin neredeyse hepsinde söylediğim bir cümlem vardır. “Antalya gerçekten çok güzel ve orada yaşıyor olmayı çok seviyorum.” Antalya’yı özlüyorum…

Bu seyahatlerimde duyduğum standart bir cümle daha var. “Ne kadar şanslısınız. Antalya gibi bir şehirde yaşıyorsunuz. Ne güzel tüm yıl tatil ve eğlence bitmiyordur.” Bu cümleyi söyleyenlerin gözlerinde hınzır bir parıltı da oluyor genelde. Yıl boyu tatilin ve eğlencenin bitmediği bir yerde yaşama istekleri, ağızlarından çıkan bir cümleden öte şeyler düşündürüyor onlara sanki. Adını hatırlayamadığım bir film repliği vardı “Sabbaha kadar dans…” İşte bu cümleyi kuran kişilerin Antalya algısı bu. Sabahlara kadar dans, eğlence…

Onlara verdiğim bir cevabım da var tabi ki.

“Antalya’da yıl boyunca tatil yapabilmek mümkün evet. Fakat tatile gelen konuklara hizmet için kalabalık bir insan gücü gerekiyor. Şehirde yaşayanlar olarak bizler bu gücü oluşturuyoruz. Yani, orada yaşayan bizler, oraya tatil için gelenlere hizmet ediyoruz. Daha da açık söylemek gerekirse düşündüğünüz gibi yıl boyu sabahlara kadar dans eden güruh biz değiliz. Biz, o güruha hizmet eden sizin gibi insanlarız.”

Bu cevabımdan sonra yüzleri değişiyor olsa da Antalya ve Antalya’da yaşayan insanlarla ilgili düşünceleri maalesef pek değişmiyor.

Bilmiyorlar ki; Dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olan Antalya’da yaşayanların çok büyük bir bölümünün günün 12 – 14 saatini çalışarak geçiriyorlar.

Bilmiyorlar ki; Bu insanların çok büyük bir bölümü tatile çıkamıyorlar.

Bilmiyorlar ki; Antalya’da çalışanların çok büyük bir bölümü “tatil” olarak adlandırılan “yıllık izinlerini” memleketlerine giderek kışlık erzaklarını toparlamak ve büyüklerini, akrabalarını ziyaret etmek için harcamak zorunda kalıyorlar.

Bilmedikleri o kadar çok şey var ki…

Kesin olan bir şey var. O da; Antalya’da yaşayanlar tatile de çıksa, memleketlerine de gitse kısa süre içerisinde Antalya’ya karşı, karşı konulmaz bir özlem duyuyorlar.

Umarım, Antalya, yılın her döneminde tatil merkezi olma özelliğini sonsuza kadar korur. Biz çalışmaya ve “Sabbaha kadar dans” diyerek eğlenenlere sabırla ve severek hizmet etmeye devam ederiz.

Sağlıcakla kalın.

1000
icon
Furkan 20 Ağustos 2019 15:48

Güzel bir yazı olmuş, teşekkürler :)

0 0 Cevap Yaz
Semra Turkan 12 Ağustos 2019 14:32

kesinlikle doğru, biz aile olarak sürekli bunu yaşıyoruz:)))

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Antalya News | Haber Siyaset Turizm Sanat Magazin, Antalya hakkında herşey