Bizden biri Kenan Değer

25 Mayıs 2021 11:38
A
a
                             

 BİZDEN BİRİ: KENAN  DEĞER

     

Kenan Değer, 1935 senesinde Sivas ilinde doğdu.
Pamukpınar Köy Enstitüsü’ne öğrenci olarak girdi. Köy Enstitülerinin kapatılıp, öğretmen okullarına dönüştürülmesi üzerine Pamukpınar Öğretmen Okulu mezunu olarak, ama ruhunda sürekli bir köy enstitülüyü besleyerek mezun oldu. 

1956 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü, (günümüzde Gazi Üniversitesi) Resim Bölümünden  mezun oldu. 

Bir dönem mezun olduğu okulda  Sivas Pamukpınar İlköğretmen okulunda resim öğretmeni olarak görev yaptı. Ardından bir süre daha resim öğretmenliği yaptıktan sonra  1965 yılında kurum değiştirerek,  TRT Televizyon Dairesinde ressam ve desinatör olarak göreve başladı. 
TRT’de oldukça uzun süren görevi sırasında, program, prodüksiyon (yapım) ve koordinasyon (eşgüdüm) şefliği gibi değişik görevler de bulundu.  
TRT'de ilk Televizyon Program Müdürü olan Kenan Değer, sonradan görevine Ankara Televizyon Müdürü olarak devam etti.  

TRT Antalya Radyo Müdürlüğü, TRT Antalya Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır TRT Bölge Müdürlüğü gibi üst düzey görevlerde bulundu. Radyo ve televizyonun yurt çapında yaygınlaşmasında, yetki ve sorumluluk sahibi bir yönetici olarak üzerine düşen görevi yaptı.  2000 yılının 15 Ocak tarihinde emekli oldu. Emeklilik sonrasında çok sevdiği Antalya'ya yerleşti.

Antalya Ressamlar Birliği arasında yer aldı. Antalya Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD) kuruculuğunu yaptı. Kent ölçeğinde kültür ve sanatın yaygınlaşması, daha geniş kitlelere ulaşması için gayret etti. Yaşam boyu sanatı ve sanatçıyı destekledi. Kendisi de karakalem çalışmalarına ağırlık vererek  resim çalışmalarını  kesintisiz sürdürdü. Evli ve iki çocuk babası olan Kenan Değer, emeklilik dönemini, çok sevdiği Antalya’da geçiriyor.  

Antalya Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubunun kurucu üyelerinden biri olan Kenan Değer, bir süre bu çalışma grubunun başkanlığını da yapmıştır. Halen de sağlığı elverdiği durumda çalışmalara katılarak, deneyimlerini çalışma grubu üyesi arkadaşlarla paylaşmaya, görüş ve düşüncelerini açıklamaya, grubu yönlendirmeye  devam etmektedir. 

Aktif yaşamında kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. Her fırsatta sanat ortamının içinde oldu, sanatçılara ortam hazırladı.  
Halen aktif üyesi olduğu GÜSAD (Güzel Sanatlar Derneği) üyeleri ile birlikte 8 karma sergiye katkı koyan Kenan Değer, Antalya, İstanbul ve Ankara'da kişisel sergiler açarak eserlerini  sanatseverlerle buluşturdu.  

Yazılı kaynaklar ve belgeler, Kenan Değer’in, 1965 yılının Ocak ayında Milli eğitimden ayrılarak TRT kurumuna geçtiğini, anılan kurumda önce desinatör olarak göreve başladığını, sonra ressam, şef, program müdürü, Antalya radyo müdürü, Antalya bölge müdürü, Diyarbakır bölge müdürü gibi üst düzey görevlere tırmandığını, görevlerini hep hakkını vererek yaptığını, işini hep ciddiye aldığını, kamuyu bilgilendirmek ve doğru yönlendirmek konusunda sorumluluk duygusu taşıdığını, bunu da hakkıyla yerine getirdiğini  göstermektedir. 

TRT Televizyonunun kuruluş döneminde görev almanın, onu kendi çapında şekillendirmenin, görsel kılmanın, geliştirmenin gururunu yaşam boyu yaşadı. Televizyon Dairesine desinatör ressam olarak gadım attığı kurumdan, 1983 senesinde bölge müdürü olarak emekli oldu. 

Kurumda kendisine gereksinin duyulduğu söylnenerek 1997 yılı Aralık ayında  bir kez daha TRT Antalya Müdürlüğü görevine getirildi. 2000 yılı Ocak ayında 65 yaşını doldurduğu için TRT’den ikinci kez emekli oldu. 

TRT yıllarında, Prodüksiyon Şefliği, Program Müdürlüğü, Bölge Müdürlüğü gibi önemli görevler üstlendi. Çok sevdiği, ikinci evi bildiği Antalya’da  Çevre Sanatçıları ile birlikte “herşey toplum ve sanat içindir” anlayışı içinde sanat üretti, etkinlikler düzenledi. Çeşitli karma resim sergilerine katıldı. Antalya ve Ankara’da kişisel sergiler açtı.

Antalya ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve sürekli sarı basın kartı sahibi olan Kenan Değer, pek çok kültür sanat kuruluşuyla birlikte Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin, TRT Emekliler Derneği’nin (TRTDEMDER) ve Antalya Güzel Sanatlar Derneği’nin (GÜSAD) kuruluşunda emek ve pay sahibi oldu. Kent ölçeğinde kültür ve sanata ivme kazandırmak, onu yükseklere taşımak için omuz verdi.  

TRT’nin çeşitli kadrolarında 9 yıl aralıksız süren başarılı çalışmalarının ardından, Ankara Televizyonu Program Müdürlüğü görevine getirildi. 
1974 senesinde TRT Bölge Müdürü olarak Antalya’ya atandı, daha sonra bir dönem Diyarbakır TRT Bölge Müdürlüğü görevinde bulundu. Toplam 27 yıl Devlet Memurluğu yaptıktan sonra emekli olarak Antalya’ya yerleşti. Antalya’yı  
Sivas’tan sonra ikinci yurt edindi.
 
Kenan Değer’in kişisel sergiler açtığını, karma sergilere katıldığını, çok sayıda nitelikli eser verdiğini söyledik. 5’i Antalya’da, 1’i Ankara’da, 1’i de İstanbul’da olmak üzere toplam 7 kişisel sergi açtığını, ayrıca her fırsatta çevre sanatçılarının karma sergilerine katıldığını, eserleriyle sergileri zenginleştirdiğini biliyoruz. 

Kendisi, pozitif yaklaşımları, derli toplu davranışları, doğru görüş ve önerileri  ile Antalya Kent Konseyi Kültür -Sanat Çalışma Grubuna aktif olarak katılmakta ve arkadaşlarını yönlendirmektedir. Bulunduğu her ortama güç katmaktadır. Kültür-Sanat Çalışma Grubu’nun kuruluş aşamasında toplam üç yıl yönetim kurulu başkanlığını yapmış, arkadaşları ile birlikte sanat adına kentin nabzını elinde tutmuştur. 

O, dün olduğu gibi bugün de, Antalya Kent Konseyi’nin Kültür ve Sanat Çalışma Grubunun temel direklerinden biri olup önerileri ile grubu yönlendiren, çalışmalar tıkandığında olumlu yönde kanalize eden, çelişkiler, çatışmalar ortaya çıktığında sağduyusu ile ortalığı sakinleştiren, aklın yolundan giden, her daim sağduyu öneren değerli bir insandır. Bir toplum önderidir. Gerçek bir ağabeydir.      

Ayrıca emekliliğinin ardından 2000-2004 yılları arasında toplam 4 yıl süre ile Akdeniz Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde  öğretim üyesi olarak görev yapmış, yetenekli öğrenci yetişmesine katkı koymuştur. Bu arada resim çalışmalarını kendi işliğinde sürdürmüş, sanat üretmeye de devam etmiştir.  
 
Kenan Değer, özellikle karakalem tekniği ile yaptığı resimlerle ünlenmiş, sanat alanında adını kalıcı kılmıştır. Yaptığı birbirinden güzel hayvan resimleri ile her fırsatta Hayvanları Koruma Dernekleri'nin etkinliklerine katkı koyarak “Sevgi İle Koruyalım” başlığı altında yaklaşık 50 hayvan portresinden oluşan karakalem resim sergileri açtı. Güzel ötesi bir koleksiyon oluşturdu. Bunu birilerinin fark edip kalıcı bir koleksiyona, bir sergiye dönüştürmesi  gerektiğine inanıyorum. 

Büyük bir emek ürünü olarak bildiğim bu serginin, hayvan resimleri içeren koleksiyonun tam yirmi yıl süren bir emeğin sonucu olduğunu söylüyor ve yaptıkları ile gurur duyuyor sanatçı. Bizim de kendisi ile gurur duyduğumuz,  sanatına saygı gösterdiğimiz gibi.  

 

Kenan Değer, sadece karakalem resim yapmakla kalmadı, zaman zaman renkli resim çalışmaları da yaptı. Az da olsa heykel çalışmalarına da yer verdi. Çok yönlü ürünlere imza attı.  

Değerli sanatçı, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’nin kuruluşunda, meslek insanlarının örgütlenmesinde de görev alarak, o gün bugün cemiyet yapılanmasının gereğine inanarak, derneği yüceltme, gazetecilik mesleğini gönendirmek adına elinden gelen her şeyi yaparak, cemiyet üyeleri arasında onurlu yerini koruyor, genç meslektaşlarından gerekli ilgi ve sevgiyi görüyor. Bunun sınırsız mutluluğunu yaşıyor. Medyanın görevini gereği gibi yaparak daha da yüceltilmesi umudunu besliyor. “Halkın müşterek sesi” olmasını bekliyor.     

Eski bir basın mensubu , deneyimli bir gazeteci ve yayıncı olarak deneyimlerini her fırsatta gençlere aktaran, onlara yol gösteren , yaşamından örnekler veren biri O. 

Kenan Değer, emekli olmadan önce aktif çalışma yaşamına devam ederken Antalya’da yerel basında çoğu kültür ve sanata yönelik olmak üzere 100 den fazla yazı yazmış, insanları bilinçlendirmeye, kültür ve sanata yöneltmeye, farkındalık yaratmaya çaba göstermiştir. Bunu doğrudan, hiç bir maddi  karşılık beslemeden, sırf yerel basını desteklemek, daha güçlü kılmak, Antalya kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına yapmıştır.   

Mesai arkadaşları onu, her fırsatta  “espri yapan, espri kaldıran bir müdür” olarak tanıyorlar. Ortamı yumuşatan, sıcak kılan bir havası olduğunu, yokluğu fark edilen ve aranan adam olduğunu söylüyorlar. “Televizyoncı olmasaydı, Sivaslı olması nedeniyle kesinlikle saz çalar, türkü söylerdi” diyorlar. 
Gençliğinde, öğrencilik yıllarında Sivas’ta Pamukpınar öğretmen okulunda iken çok ve iyi voleybol oynadığı için normalin üstünde geliştiğini, fotoğraflarda hep diğer arkadaşlarından bir kafa yukarda resim verdiğini söylüyorlar. Vücüduna uygun biçimde ve doğal olarak ayaklarının da büyük olduğunu söylüyorlar. Hatta daha da ileri giderek, ayağına uygun ayakkabı bulmakta zorlandığı için Beykoz ayakkabı fabrikasına kendisi için özel 52 numara pabuç ısmarladığını bile söylüyorlar.(Biz onların yalancısıyız. Uzun boyu tamam da, sakil duran, uygun olmayan bir görüntüsü yok, yıllardır tanıyoruz, hiçbir zaman da olmadı.YAS)     

Kendisi yaşam boyu hep mükemmeliyetçi, kusursuzu arayan biriydi. Yaptığı her işte, ürettiği her eserde eksik, kusur olmasın isterdi. Özellikle karakalem çizimlerde üstüne yoktu, denebilir. Onun bu yeteneği, öğretmenliğin ardından kendisine desinatör ve dekoratör olarak  TRT de daha iyi olanaklarla iş olanağı sağlamış, sağlam karakteri ve sosyal ilişkileri sayesinde yükselmiş, radyo ve televizyon bölge müdürü olarak uzun yıllar ülkesine ve insanına hizmet etmiş, TRT’nin TRT olduğu günlerde halkı bilinçlendirme, haberdar etme görevini, hakkını vererek yapmış, ekibini bir ağabey gibi sıcak bir yaklaşımla, ama otoritesini de yerinde ve zamanında kullanarak yönetmiş bir insandır. İnsanlığı, olaylara toplumsal bakış açısı, başarıyı takdir etme yeteneği onun temel nitelikleri arasındadır. 

Yaşam boyu kültür ve sanatın, üretimin ve alınterinin hep yanında olmuş, davranışları ile çevresine örnek olmuş, emek vermiş bir insandır. 

Antalya’nın kültür ve sanat etkinliklerinde adı hep anılmış, geçmişte çok sayıda festivaller düzenlemiş, yarışmalar yapmış, Antalya Kültür Sanat Vakfı AKSAV’ın geleneksel biçimde her yıl gerçekleştirdiği Altın Portakal Film Yarışmasında toplam 7 kez Jüri Üyeliği yapmış, anılan kurumun 3 yıl süre ile başkanlık görevini yürütmüş, yetki ve deneyimlerini etkinliğin başarısı için kullanmış, örgütçü yönü ile ön plana çıkmıştır. 

Kenan Değer’in örgütçü yapısından söz ettik, emeklilik döneminde de boş durmayayn Kenan Değer, TRT’de değişik kentlerde ve değişik birimlerde çalışıp emeklilik sonrasında Antalya'da yerleşmiş, TRT emeklilerini bir araya toplayarak, TRT Emekliler Derneği (TRTEMDER) i kurmuş ve tam 7 yıl süre ile derneğin başkanlığını yürütmüştür. Bugün de kendisi adı geçen derneğin Onursal Başkanı olarak saygın yerini korumaktadır.    

      
   Portrelerinden biri: Tellal Akif              Sivas  kangalı (karakalem çalışması)

Kenan Değer, Mustafa Kemal Atatürk'ün sanat ve sanatçıya verdiği önemi kavrayan, özümseyip içselleştiren bir kültür ve sanat adamı olup "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir", “Bir millet ki, resim yapmaz, bir millet ki, heykel yapmaz ise, o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur" sözlerine gönülden inanan ve gereğini yerine getiren bir sanatçıdır. 

Kimsesizlerim kimsesi olan cumhuriyetin ürünü olarak, önce öğretmen, sonra  TRT da kamu görevlisi olarak  yurt hizmeti gören Kenan Değer, asla topluma olan  borcunu ödemesinin mümkün olmadığını düşünmekte, yaşam boyu borcunu ödemeye çalışmaktadır.   

O gerçekten vefalı bir insandır. İnsanı insan olduğu için sever, hayvan bitki demeden ayrımsız tüm canlılara kol kanat gerer. Eski dostlarına saygısı ve sevgisi büyüktür. Bunun kanıtı mı? “Eski Dostlar” şarkısının bestekarı sevgili Gültekin Çeki’yi konu edinen bir kitabın hazırlanmasına ön ayak olması, ona katkı koyması gösterilebilir. Vefasında ölçü yoktur, sınır tanımaz. O kadar ki,      
Eskiden Gültekin Çeki’nin de içlerinde olduğu Eski Dostlar buluşmalarının sürdürücülerinden biri. Gültekin Çeki olmadan, ama onu her zaman anarak, anılarını canlı tutarak.  
 
    
 
Kenan değer, yazılması, anlatılması kısa zamana sığmayan adamdır. TRT yıllarından edindiği deneyimlerle ve yakın gözlemciliği ile belgesel kitaplara da öncülük etmiştir. Türkiye’de gelişimine uzunca bir dönem tanıklık ettiği TRY yi anlatan kitaplara büyük emek koymuştur. Kendisi TRT’nin son elli yılda nereden nereye geldiğinin en önemli tanıklarından biridir.  

O TRT’nin kuruluş, apalama, yürüme, koşma dönemlerine bağımsızlık- bağımlılık dönemlerinin hepsine tanık oldu. Orada yükseldi, oradan güzel anılarla emekli olup ayrıldı. Arkasında iz bırarakarak, çok sayıda dost ve arkadaş bırakarak ve emaneti sonraki nesillere ilkeli bir şekilde bırakarak emekliliğe adım attı. 
Mütevazı kimliği, insancıl kişiliği ve yurtsever tavırları ile ekibine hep örnek oldu, olanları sahiplendi. Sorunlarını çözmek, mutlu biçimde iş görmelerini sağlamak için ne özveri varsa, kendi yetki alanında onu gösterdi. “Her şey daha iyi, çağdaş bir yayın için” sloganı işe hareket etti. İşinin gereğini yaptı. 

O, Türk televizyonculuğunun dönemeçlerini bilen, ilerleme yolunda kilometre taşlarını sayan, birbir üstünden atlayan gerçek bir TRT emektarıdır. 

Özellikle kuruluş aşamasında, “göç yolda düzelir”,  demeden geceyi gündüze katarak çalışmak, saat mevhumu bilmeden büyük özveri göstermek gerektiğini biliyordu. Bunun da ana nedeninin olanakların kısıtlı olması, yeterli deneyimin bulunmaması ile ilgili olduğunun farkında idi. İşi iş içinde öğrenmek, hızlı öğrenmek, ve hatasız uygulamak gerekiyordu. Bunu çalışanlara örnek olarak gösteren kişi Kenan Değer ve değerli ekibi idi.  

Televizyon ekranında gördüğümüz dekorları, başlangıçta dönemin Radyo Müdürü olan Kenan Değer ile Antalya Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü öğretmen -Ressam Esen Emekcil, üşenmeden- erinmeden beraber hazırlıyorlardı. Ressam Cevdet Doğan’ın da zaman zaman dekor işini üstlendiği biliniyordu. 

 
Değer ve Emekcil bir dekor çalışmasında 

Sanatın kültürün konuşulduğu her yerde, etkinliklerde o vardı. Ya düzenleyici idi. Ya da yarışmalarda, seçici kurullarda jüri üyesi olarak, güzeli çirkinden, estetik olanı olmayandan ayırdı. Kısacası, arkasında kalın ve silinmez bir iz bıraktı. Bırakmaya da devam ediyor. Bize de sevgili Kenan Değer ağabeye sağlıklı yaşamasını dilemek kalıyor.

Yavuz Ali Sakarya   14 Kasım 2019,Antalya

    

 

          

 

 


    


    


1000
icon
İbrahim Ünay. 26 Mayıs 2021 00:46

Harika bir Kenan değer üstad değerlendirmesi. Teşekkürler. Sanatçımıza sağlık ve sanatla yaşam dilerim. Selamlar

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı