www.milyos.com.tr

Bizimkisi bir sergi hikayesi

10 Mart 2022 21:22
A
a

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir. Mümkün müdür ki,bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça, diğer kısmı göklere yükselebilsin! Mustafa Kemal ATATÜRK

Antalya Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD), 8 Mart 2022 Salı günü düzenlediği etkinlikle Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamadı. GÜSAD, 8 Mart Salı günü düzenlediği etkinlikle Dünya Kadınlar Günü’nü andı. Çünkü 8 Mart’ın Kadınlar Günü olarak ilan edilmesinin ardında 1857 de yaşanan trajik bir olayın bulunduğunun bilincindeydi. Nedir bu trajik olay? Peki, 1857 yılında ne yaşanmıştır? New York’da 1857 yılında bir tekstil fabrikasında çalışan kadın işçiler daha iyi çalışma koşulları istemişlerdir. Uzun çalışma saatleri, sağlıksız ve güvenliksiz çalışma koşulları, yetersiz ücretler hem kadın hem de erkek işçiler için de söz konusuydu. Bununla beraber, kadınların aynı seviyede çalıştıkları erkeklerden daha az kazanmaları o dönemde oldukça normal bir durum haline gelmişti. Dolayısıyla 8 Mart 1857 günü, 40.000 dokuma işçisi grev düzenlemek ister. Ancak bu grev polisin müdahalesi ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması ve 129 kadın işçinin yanarak canını kaybetmesiyle sonuçlanır. Bu trajik olayın ardından işçilerin cenaze törenine 100 bini aşkın kişi katılır

 


  

Sonrasında da 1910 tarihinde Danimarka’da yapılan toplantılar sonrasında 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kararı alınır. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında etkinlikler yapılarak anılmaya başlanmasına rağmen yaygınlaşması 1970 yıllardan itibaren olmuştur. 

Sonrasında da 1910 tarihinde Danimarka’da yapılan toplantılar sonrasında 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılması kararı alınır. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında etkinlikler yapılarak anılmaya başlanmasına rağmen yaygınlaşması 1970 yıllardan itibaren olmuştur.


Kadınlar günü son dönemlerde ticari beklentilerin popüler ön yüzü olarak kullanılmaya başlanmıştır.Kadınlar günü de pazar ekonomisinin her şeyi pazarlamanın aracına çevirebilme gücü ile içi boşaltılarak tıpkı anneler, babalar, sevgililer günü gibi tüketim sektörünün elinde bir araç olma yolundadır. Dolayısıyla ticari beklentilerle yapılan bu girişimler, kadınlar için bir şeyler yapmak yerine, kadınlar üzerinden veya kadınlardan para kazanılmasına sebep olmaktadır. Halbuki kadınlar eğitim, sağlık, çalışma hayatı ve siyaset alanlarında, kadına yönelik şiddet, toplumsal cinsiyet veya ayrımcılık gibi çeşitli sorunlarla mücadele ederek yaşamaktadır. Kadınlar günü toplumsal sorunları senenin bir gününe sığdırılamayacak kadar önemli olmakla birlikte pazar ekonomisinin reklam malzemesi yapılacak kadar da içi boşaltılacak bir gün olmamalıdır. Bu bağlamda Güzel Sanatlar Derneği (GÜSAD) 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde bir sergi etkinliği düzenleyerek, yirmi beş GÜSAD üyesi kadın sanatçı ile yedi konuk kadın sanatçının duygu ve düşüncelerini yansıttıkları eserlerini sergileyerek destek olmuştur. Sergide birbirinden etkileyici otuz iki eser bulunmaktadır. Kadın sanatçılar hepsi kendi penceresinden bakarak duygularını, umutlarını, isteklerini, sorunlarını eserlerine yansıtmışlardır. Ve sanki bütün sanatçılar tek bir yürek olarak şunları söylemek istemişlerdir: 

”Kadın emektir, kadın duygudur, kadın aşktır, kadın sevgideki güçtür, kadın umuttur, kadın ümittir, kadın sabırdır, kadın yaşamdır, kadın verimdir, kadın huzurdur, kadın özgürlüktür, kadın direnmektir, kadın her şeye göğüs germektir." Sergide GÜSAD’ın yakın zamanda kaybettiği dernek yönetim kurulu üyesi ressam Turhan Ekici’nin anısına bir köşe de oluşturulmuştur. Onun toplum içinde kadının önemini vurgulayan, kadına bakış açısını yansıtan eseri, yeni yetişen sanatçılara ilham kaynağı olması amacı ile sergilenmektedir. 

 

Açılışını 8 Mart 2022 salı günü, Azize Kahraman Halk Eğitim Müdürü Fedai Yaman, Dernek Başkanı Ahmet Korkmaz ve tüm kadın sanatçıların birlikte yaptığı sergi, Antalya Mall of Sanat Galerisinde 31 Mart’a kadar açık kalacacaktır.

Ayşe Özmak Mercan
Ressam,Resim Öğretmeni, Araştırmacı Yazar
1000
icon
Mehmet Ataman Kayaöz 11 Mart 2022 22:42

Tek kelime MUHTEŞEM

0 1 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Çok teşekkür ederim Ataman bey.

0 0
Sevilay kocabiyik 11 Mart 2022 18:45

Yazınız çok anlamlı olmuş düşüncelerinize saglik

0 2 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Çok teşekkür ederim Sevilay Hanım.

0 0
Sema Çelik 11 Mart 2022 18:20

Harika bir yazı olmuş Kadınlar her alanda olmalı ve sömürülmemeli Tüm insanlar tüketimden çok üretime yönlendirilmeli

0 2 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Çok teşekkür ederim Sema Hanım. Evet, 21. y.y. kadına dair hala sorunlar var. Bizde susmayıp inadına yazacağız, çizeceğiz, üreteceğiz.

0 0
Fulya Erşen 11 Mart 2022 18:13

Hocam, tespitleriniz çok doğru. Günün anlam ve önemini anlatan çok güzel bir makale. Yüreğinize sağlık, kaleminize kuvvet. Tebrik ediyorum.

0 2 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Güzel sözleriniz, ilginiz için teşekkür ederim Fulya Hanım.

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı