Dünya, COVID 19 salgınında ciddi kayıplar verdi, GÜSAD Başkanı Ertuğrul Hepgüzel ile COVID dönemi ve sanattan konuştuk.

Sanata bu dönemde daha ağırlık vererek yaraları sarmak mümkün aslında... Antalyalı sanatçıların buluştuğu GÜSAD (Güzel Sanatlar Derneği Antalya) Başkanı Ertuğrul Hepgüzel ile bu dönemde derneğin etkinlikleri ile ilgili mini sohbette buluştuk.

23 Aralık 2020 12:45
A
a

Dünyaca iyileşmek için çareler ararken  alçakgönüllü ama gücünün bilinci ile bir köşede duran sanatı bilimle yan yana koyup terapi gücünden faydalanmanın tam da sırası değil mi?2020 yılında turizmin, kültür sanatın kalbi Antalya suskun... geldi, geçti, tekrar döndü gitgelleri ile bu döneme damgasını vuran, şüphesiz, Covid19.
Her sektör bu belirsizlik karşısında donmuşçasına  izlemede...umutları 2021'e aktarmaktan başka çare yok gibi...

Plastik Sanatlarda 1992 den bu yana değerli Antalyalı sanatçıların buluştuğu GÜSAD (Güzel Sanatlar Derneği Antalya) Başkanı Ertuğrul Hepgüzel ile  bu dönem hakkında mini sohbette buluştuk.

Görüşlerini paylaşan Ertuğrul Hepgüzel, 1958 yılında Eskişehir'de doğdu. Anadolu Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu ve Eskişehir Hv.Tek.Ok.K.lığında görev yapmış olan Hepgüzel  2004-2009 yıllarında Ressam Muhittin Selamet atölyesinde desen, suluboya, yağlıboya resim teknikleri, resim sanatının tarihsel gelişimi, sanat akımları, sanat tarihi dersleri almış ve kendi atölyesinde çalışmalarına devam etmiştir. Sanatçı iki kişisel sergi açmış ve bir çok karma sergiye katılmıştır. Halen ESPAS sanat evinde çalışmalarına devam etmekte olup, GÜSAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Sanata gönül vermiş Ertuğrul Hepgüzel ile iletişim için e-posta: ertugrul.hepguzel@gmail.com adresi kullanılabilir.
Bu ağır COVID 19 ve sanat konusunu bir dernek gözünden değerlendirirken sanatçının resimleri de yazımıza ayrı bir renk kattılar şüphesiz...
1992 yılından bu yana faaliyet gösteren GÜSAD'ın son dönem  yöneticisi olarak 2020 yi değerlendirebilir misiniz?
2020 tüm dünyayı etkiledi ve tüm dengeleri değiştirdi. Doğal olarak biz de bundan payımızı aldık. Pandemi bizi, sanatı yaşatabilecek yeni ortamlar aramaya zorladı. GÜSAD olarak, 202 için planladığımız bazı etkinlikleri iptal etmek, bazılarını da dijital ortama taşıdık. Özetle her ne kadar çalışmaları sürdürmeye çabalasak da, aslında net olarak; sanat açısından elde etmek istediğimiz verimi alma koşullarımız yok oldu. 


*GÜSAD ın, tüm dünya için bir sınav niteliğinde tarihi bir dönüm yılı olan 2020 yılındaki etkinliklerinden bahseder misiniz? 2021 için planlarınız?
Bahsettiğim şekilde; toplu olarak birlikte açtığımız sergileri sanal ortamlara taşımak zorunda kaldık. Buna rağmen; sanal ortamdaki sergilerimiz yine imkanlar elverdikçe eşzamanlı olarak Mall of Antalya'daki sanat galerisinde fiziksel olarak sergilendi. Bir başka ifade ile, geleneksel GÜSAD sergileri, bu imkan sayesinde, 2020 yılında sekteye uğramadı. Doğal olarak, insanların pandemi nedeni ile; AVM'lerden uzak durmayı tercih etmesi sonucunda sergilerin hedef kitlesine tam anlamı ile ulaşmış olduğunun da bilincindeyiz. 
Bu arada, bilindiği gibi; derneğimizin değerli üye ressamları çalışmalarını ya kendi atölyelerinde ya da evlerinde sürdürmekteler. Toplantıları zoom üzerinden gerçekleştirmeye çalıştık. 2020 programı kapsamında açtığımız yeni kategori, Genç Güsad'lılara  katılan Büşra Öğüt arkadaşımızı, olabildiğince malzeme, bilgi desteği vermek amacı ile ziyaret ettik. 2020, aslında, derneğin atılım yılı olarak belirlenmişti. civar şehirlerde sergiler açıp, İstanbul ile bağlantıları güçlendirmek amacı ile çeşitli etkinlikler planlanmıştı, maalesef bilindik nedenlerle gerçekleşmedi. Bunları telafi etmesi güç ama, fazla olmasa da imkanlar paralelinde sanatçılarımızı atölyelerinde ziyaret ederek, kendileri ile mini sohbetler gerçekleştirdik. Sanatçıların mesajlarını yaymak için başladığımız bu etkinlikleri ileriki dönemde devam ettirmeyi planlıyoruz. 
2021 maalesef son derece belirsiz. 2020 planlarımız 2021 için  de geçerli, ancak ortam ve koşulların elverdiği ölçüde etkinliklerimizi gerçekleştirmek amacındayız.

*Resim sanatı ile ilgili genç GÜSAD lılara 2020 başında ulaşıldı, neler planlandı ve 2021 e aktarılacak? Bahsedebilir misiniz?
Üyelerimiz deneyimli sanatçılar. Bu deneyimlerin gençlere aktarılması, onlara çalışma ve sergilerde yer almak için uygun ortamların sunulması, sorularının cevaplanması, kısacası onlara dokunabilmek ve sanat yollarını deneyimlerimizle kolaylaştırmak istedik.  (Bu amaç yine tüzüğümüzde var) Yetenekli genç arkadaşlarımız için bu ortamlarda bulunmak , görüş alıp vermek çok önemli bir fırsat idi. Ayrıca, bilirsiniz, sanat devrimcidir. O nedenle; yeni devrimler için yetişecekler ve bizde de taze kan olacaklar. 202020 de Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile işbirliği içinde bir takım ortak çalışmalar planlamışken ve bunları da yeni Genç Güsadlı arkadaşlarımızla birlikte gerçekleştirecekken, projeyi COVID 19 nedeni ile beklemeye aldık. 2021 de diğer tüm planlarımız gibi Genç Güsad'lılarla birlikte projelerimiz de imkanlar dahilinde yürütülecek. Umarız, büyük bir dinamizm ve inançla ele aldığımız bu projede başarılı oluruz... Hep birlikte biliyoruz ki gençler bu derneğe sahip çıkacaklar ve günü gelince  bayrağı devralacaklar.

*Sanatın iyileştirici gücü... Sanat ciddi bir motivasyonel olgu..COVID 19 salgınında ciddi kayıplar verdi dünya...sanatla yaraları sarmak bir çare ve  sanat bir kurtarıcı olmaz mı? 
Sanatın iyileştirici gücü muhteşem. Bu ispatlanmış bir fikir. Sanat yolu ile terapi  yaygın.  Sanat aslında her birey , her topluluk için bir güzellik. Sanat sayesinde kişi kendini keşfedebilir. 
Devlet politikalarında sanata daha önemli  yer verilmeli ve daha ana okulu yaşlarından tüm okul hayatı boyunca sanatın pozitif gücü ile eğitilen bireylerden oluşacak toplumların daha sağduyulu daha dingin entelektüel anlamda daha derinliği olacağına şüphe yok. Bir sanat eserine, sanatla ilgili herhangi bir ürüne sevgi ve saygı ile bakmayı öğrenen bir bireyin; etrafına, ailesine, toplumuna, milletine aktaracağı olumlu düşünceleri bir hayal etsenize... Özellikle böylesi, tüm kavramları sorgulatacak kadar zor bir salgın dönemi yaşarken sanat dallarını görmezden gelmek şöyle dursun, aksine, toplumun sanata sanatçısına dijitalde bile olsa her ortamda ulaşılabilmesi olanaklarının zenginleştirilmesi gerekir kanısındayım. Sanatçıların da bu zorlu dönemde yılmadan üretmeye devam etmeleri gerekiyor kanısındayım. 

*Genel beklenti paralelinde, belediyelerin sanat dernekleri ve atölyelerle bu dönemde bu yönde daha fazla işbirliği konusuna bakışınızı öğrenebilir miyiz?
Bu yıl zor koşullarda sergilerimizi açtık. GÜSAD'lı sanatçıların belirli bir sergi yeri olmadığı için, AVM gibi halkın ulaşabileceği alanlarda,  aslında bu COVID 19 döneminde katılımcılar, sanatseverler bir araya gelmese de sergi açmak çok da iyi bir çözüm olmadı doğal olarak. Belediyelerin, özellikle, bu dönemde, gerekli hijyen koşulları sağlayarak, bizim gibi sanat derneklerine sahnelerini, mekanlarını, galerilerini açması, sanat ortamını canlı tutmak adına çok önemli idi. Maalesef olamadı. Pandemi devam ediyor ve biz sanatçılar, birlikte çalışıp, birlikte üretebileceğimiz ve sergileyebileceğimiz bir mekana şimdi; her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. 
U
marım belediyemiz 2021 de bu hassasiyeti gösterir ve bu yönde, bizler için çok önemli bir adım atar.

Ertuğrul bey, şahsında  GÜSAD yönetim ekibi ve tüm sanatçılara bu zorlu dönemde kolaylık dileriz. Morallerinin yüksek olacağı, yaratıcılıklarının tavan yapacağı, muhteşem eserler ortaya koyacakları ve bunları tüm sanatseverlerle paylaşabilecekleri bir yeni yıl diliyoruz.
smiley


 
1000
icon
Ayla Tiryakioglu 27 Aralık 2020 18:06

Çok güzel ve verimli bir söyleşi olmuş.Ertugrul Bey'in sergilerini gezmiştim. Resimleri harika.Istekleride çok yerinde ve doğru.Su pandemi günlerinde ınsanlar güzel sanatlarla biraz rahatliyorlar.Tebrik ediyor,basarilarinizin devamını diliyorum.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Antalya News | Haber Siyaset Turizm Sanat Magazin, Antalya hakkında herşey