Fotoğraf ve Sanat

8 Mayıs 2021 11:36
A
a
Fotoğraf sanatmıdır yada değilmidir yoksa bir araçmıdır, Fotoğraf zamanı durduran gerçeği yansıtan, geçmişi şimdiki zamana tasşıyan bir belgedir; Tabi bu bir gazeteci bir gezgin bir doğa fotoğrafcısı, bir araştırmacı, için böyledir yani fotoğraf geçmişten gelecege bir belge, tarihi bir gerçeklik kanıtıdır. Fakat fotoğraf resim gibi bir sanattır ve Fotoğrafı sanat yapan ışıktır. Işığın hacmi dokusu yönü kalitesi ve ışıgın şiddeti dikeyi yatayı egrisi doğrusu bir kaç yapısal şekli vardır. Ve ışık ışığın her hali ile bir cisme baktıgınz zaman her anında farklı bir etki farklı bir görselin ortaya çıktıgını farkedebilirsiniz.

Bu yüzden fotoğraf çekerken fotoğrafın sanatsal bir yönü ve agırlığı olaması için ışığı doğru ve istenildiği gibi bir anlam bir tad katmasını saglamak iyi hesap etmek resim yapmak gibi bir eser ortaya çıkarmak bir sanat olarak karsımıza çıkmazmı. Bu tarz fotoğraflar fotoğraf atölyeleri ve fotoğraf studyolarında professional fotoğrafcılar tarafından yapay ışık teknikleri ile bir cismin farklı görsellerinin ortaya cıkmasında kulanılmıştır bir çok çalışmalar ve örnekler de vardır.

1800'lü yılların baslarında bazı ressam ve fotoğrafcılar birlikte bazı portre çalişmları yapmışlardır.Işığın fotoğraf ve resim üzerinde ekilerinin şaşırtıcı boyutlar oldugunu görmuslerdir.Bazı ressamların çalısma tarzlarını belirleyen en buyuk ve dikkat çeken yönü ışıgı belli sıtandartlarda ve stillde kullanmalarıdır. Ressam (Rembrandt) gibi. Dİğer yandan geçmişte Ressamlar için fotoğraf bir tür düzeltme aracı gibide kullanılmıstır. Geleceğin ressamları fotoğraftan yararlanıp yapılan resimlerin hatalarını bu şekilde azamiye düşürerek fotoğraf görselleri sayesinde daha kaliteli eserler ortaya çıkarmişlardır. Tabi bu hangi ve ne tarz resim calışması için fotoğrafdan faydalanılır bunun teknik detayları tabiki ressam ustadlar tarafından sınıflandırılabilir. Sonuç olarak fotoğraf bir emek ve duygu içeriyorsa Sanattır.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı