www.milyos.com.tr

Gel Aşkı Kurtaralım

20 Şubat 2022 14:01
A
a
Gel aşkı kurtaralım gülüm,
Gel aşkı kurtaralım.
Vuralım sevgi neşterini
Sonra sarıverelim "saygı beziyle".
Onur merhemini de sürdük mü;
O onarır kalanını nasılsa.
 
     Demiş Bekir Demirci "GEL AŞKI KURTARALIM" adlı şiirinin bir bölümünde. Aşk kurtulur mu, kurtarılmaya ihtiyacı var mı, kurtaracak bir çift babayiğit kalmış mıdır bilinmez. 
     Yıllar önce biri "aşk bencildir" demişti.
     Bencillik tek kişilik bir eylemdir oysa; Aşk iki kişilik. Belki de tutku, tek taraflı olunca adı aşk. Yoksa kimimizin aşk sandığı sadece bir bağımlılık mı?
     "Sevgi mi, Bağımlılık mı" adlı kitabında Brenda Schaeffer, "Sevgi bağımlılığı asalak bir düzendir" diyor ve ekliyor;"Sevgi, alkol ve kokain kadar vazgeçilmesi zor nörokimyasal bir ilaç haline dönebilir." Bana göre bu sevgi yada aşktan öte sadece bir takıntı.
     Aşkta sevgi vardır, hayranlık vardır. "Aşkın gözü kördür." demiş eskiler. Bu körlük, hayranlığın bir ifadesidir. Ortada olan bir bedene kendinizce bir kimlik belirleyip, içinizden geldiği gibi yakıştırmalar yapıp buna inanırsınız. Oldu mu işte size cicili bicili bir aşk. Hayırlı olsun. Ancak bunu sevgililikle de karıştırmamak lazım. Sevgililik genellikle aşkı öldürüyor; Çünkü aşk, pembe bulut, mavi balon, mor yağmurdan ibaret gazın görünür halidir. Sevgililik ise birlikteliktir. Beraber geçirilen zamanlarda Angelina Jolie, Ayşe'ye ve Brad Pitt, Ali'ye dönüşecektir zamanla. Ulaşılmaz zannedilen birçok ünlünün beraberliklerinin aldatılma ile bittiğini görüyoruz. Belki de bu sebeple "Sevgililer Günü" denen şeye gerek duyulmuştur diye düşünüyorum ve "sevginin günü mü olurmuş" safsatası yavan geliyor.
     Birileri inatla sevgililer gününü, sevgi gününe dönüştürmeye çalışıyor. Belki daha çok kişi, daha çok para harcasın diye kapitalist düzen bunu dayatıyor, belki de sahip olamadıkları birlikteliklere birilerinin bir gıpta eylemi. Oysa sevgililer için bu özel gün, ilişkilerini kontrol edip yolunda gitmeyen şeyleri düzeltebilmeleri adına bir soluklanma. Bir jest, bir yemek, bir çiçek, özenilerek taranmış saçlar kimbilir neleri değiştirir. Sevgi neşteri, saygı bezi ve onur merhemiyle 14 Şubatlarda kimbilir kaç aşk kurtulur.
Gel aşkı kurtaralım gülüm,
Gel aşkı kurtaralım,
Kurtaralım ki
Yazanın da ozanın da
Çalanın da söyleyenin de
Bari anısına bakacak yüzümüz olsun
Bizim yüzümüz olsun ki
Onu adı aşk olsun
           (Bekir Demirci)
     Orman haftasıyla, ağaç haftasını nasıl ayrı ayrı kabul görmişse; Sevgi günü ile sevgililer günü arasındaki farkı bilip, sevgililerin özeline aynı saygıyı göstermekten yanayım.
Sevgiyle...
 
1000
icon
Salih KOÇ 20 Şubat 2022 21:29

İlahi Seda Hanım şaşırttın yine beni. Bu kadar geniş bir repertuarı nereden bulursunuz, nasıl akılda tutarsınız? Hele ki, aradaki nüans farklarını nasıl ayırt edersiniz... Bu hafta yine hiç aklımın kenarından, köşesinden geçmeyen bir konuyu işlemişsin. Bizden geçti desem "aşkın yaşı yoktur!" diyeceksin... Çok güzel bir anlatım dı diyeyim de alanıma girmeyen bir konuya temas etmiyeyim bari... Kalemine, yüreğine kuvvet... "Meğer bizim topraklarda ne cevherler varmış!" diyor sağlık diliyorum...

0 1 Cevap Yaz
Zeliha Atalay. 20 Şubat 2022 17:46

Ne kadar güzel anlatmışsın,sevgiyle sevgilinin arasındaki farkı ,benim görüşümde sevgi çıkarsız beklentisiz birşey,ama sevgililikte karşılıklı beklenti var, bencillik var,böyle olmasa insanlar bu kadar çabuk ayrılmazlar bunun adı aşk olsa bile.

0 1 Cevap Yaz
HÜLYA PEKİRDE 20 Şubat 2022 17:39

Çok güzel bir şiir ve anlamlı bir yazı olmuş tebrikler. Böyle günler o kadar çoğaldı ki artık günler anlamını yitirdi.Sevgi Aşk bir güne sıkıştırılan duygular değildir. Herşeyi artık öyle çabuk harcar olduk ki duygular kayboldu,Geçici heveslerle zaman öldürmek moda oldu

0 1 Cevap Yaz
Ergün 20 Şubat 2022 17:13

Süper elinize kaleminize sağlık

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı