Gel Birlikte Müzik Yapalım

30 Mayıs 2021 15:12
A
a
     "Genç olmak nedir ben bilirim ama siz yaşlı olmak nedir bilmezsiniz." der Orson Weles ve henüz bu sözlerinin ne kadar yankı yaptığını bile göremeden sanki acelesi varmış gibi gider yaşamdan. Asıl işi sinemadır. Aralarda yönettiği filmlerde önemli rollerde de oynar. Hatta "Yurttaş Kane" sinema fılmi ile yapmıştır asıl süksesini ancak onu yukarıdaki sözlerin geçtiği şarkısı dönemin en genç neslinin dahi bilip sevmesine neden olur.

     Genç nesil hiçbir zaman nasihattan hoşlanmaz. Kıpır kıpır akan kanları anın tadını çıkarmakla meşgulken zamanın aynı kalacağından emin gibidir. Aynı şarkıda da söylendiği gibi "yazdan sonra kış gelecektir " ve uzun zaman sürecektir. Bu bilinir ama sanki yaz hiç bitmeyecekmiş gibi gelir insana. İşte o yüzden nasihatler yavandır gençlik için.
     Peki Orson Weles'in nasihat içeren sözlerinin içindeki asıl tılsım nedir?

     Let's make music together!
     "GEL BİRLİKTE MÜZİK YAPALIM" sözleri bir nevi el uzatmak ya da gül atmak gibi bir etkiye neden olmuştur. İşin asıl sırrı bu sanırım ya da tılsımı. Üstelik de eski moda bir müzik türü ile. Düşünüyorum da sanat, sadece toplumları değil nesiller arası bağlamda da en etkili bir araç.

     Geçtiğimiz günlerde altmış beş artı genç bir sanatçı dostumun davetiyle , yine altmış beş artı gençlerin oluşturduğu bir kahvaltı etkinliğine katıldım. İçlerinde bebek kalacağımı umarken adeta yaşıtlarımla bir kaç saat geçirdim diyebilirim. Tazelenme Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bu küçük grup, ders hocalarını da alıp bir piknik düzenlemişler. Benim şansım da aralarında olmaktı. Aynı şarkıda da geçtiği gibi gençliğin ne olduğunu çoktan öğrenip yaşlılığa geçtikten sonra mevsimin yazda mı, yoksa kışta mı kalması gerektiğine karar vermiş ve seçim hakkını kullanmakta direnmiş bir avuç altmışbeş artı genç insan.

     Kimi gelirken bastonunu getirmiş, kimi şiirlerini
     Kimi şakalarını getirmiş, kimi anılarını
     Kimi şarkılarını getirmiş, kimi sazını.
     Kimi yazını getirmiş, kimi sonbaharını;
ama kimse buz gibi bir kış mevsimini hırka yapıp geçirmemiş üzerine. Şarkıdaki gibi yazdan kışa atlamayıp sonbaharın eşsiz renkleriyle boyayıvermişler dinlenme yıllarını. Bir de kendilerine Tazelenme Üniversiteliler deyivermişler aynı sonbaharın yapraklarını gelecek bahara yeşertmek için döken sarhoş bir balerin edasıyla sağa sola yalpalayışı gibi biraz çakırkeyf, biraz yorgun, biraz da anarşist sevdalılar misali.

     Hani derler ya; "İnsan, yaşlandıkça çocuklaşır." diye!
    Hiç o kadar derin çocuk mu olur? Ben gördüm: Onlar tazeleniyorlar!
sevgiyle...
1000
icon
Aynur Taşkın Çetin 1 Haziran 2021 01:57

👏👏👏

0 0 Cevap Yaz
Ayşegül 30 Mayıs 2021 20:37

Bizde ünüversitenin hazırlık sınıfondayken böyle rehberlerle zaman geçirebilmek ne hoş😊

0 2 Cevap Yaz
Ergün 30 Mayıs 2021 18:44

Süper 👏👏

0 2 Cevap Yaz
Filiz 30 Mayıs 2021 17:50

Ruhlar genç bedenler yaşlı akılsa çocuklukta kaldi ahh nerede keşke.

0 2 Cevap Yaz
Muhtar 30 Mayıs 2021 16:47

Güzel hayat kadarcık işte bir şarkı uzunluğunda🤏

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı