Gizemli Pagan (1.Bölüm)

20 Haziran 2021 09:57
A
a
Pagan Krallığı'nın bıraktığı pagodaların üzerinde sıcak hava balonları gökyüzünde dans ederken, keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle dolu Bagan'ı seyrediyoruz.Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar turizme kapalı olan Myanmar gezginler için bir cennet. Henüz turist akınına uğramamış, yerel hayat hala devam ediyor, modern hayatın nimetleri gibi suniliği de buraya çok gelememiş.  Bu göz kamaştırıcı ülkenin en etkileyici yerlerinden biride Bagan.
Bagan 9.ve 13. Yüzyıl arasında bu bölgede hüküm süren Pagan krallığının başkenti. Krallığın en güçlü olduğu 11. Yüzyılda Bagan ovasına 10.000 den fazla tapınak yapılmış fakat daha sonra bunların çoğu, 1904-1975 yılları arasında meydana gelen, 400 den fazla depremden zarar görmüş ve en son 1975 yılındaki 8 şiddetindeki depremle çoğu yıkılmış ve bu güne yaklaşık 2 000 adedi gelebilmiş.  Bu yıkımdan sonra burada yapılan restorasyon çalışmaları UNESCO tarafından beğenilmeyip Old Bagan Dünya Mirası alanı olarak kabul edilmemiş.
Ama bence burası o kadar güzel ki her türlü korumayı hakkediyor. Bunca gezdiğim yer arasında beni en çok burası etkiledi diyebilirim.
Gelelim bizim gezimize .....
Uzun ve bol aktarmalı bir yolculuğun ardından gecenin karanlığında uçağımız küçük bir havaalanına indi. Uçaktan yürüyerek inip, çıkışta Old Bagan giriş biletimizi aldık. Bu bilet alınmadan Bagan’a giriş yapılamıyor. Havaalanı çıkış kapısına dizilmiş eski model taksilerden birine binip otele gittik.
Otelimiz Sky View Bagan’ın Nyaug-u bölgesinde havaalanına çok yakın. Kısa bir yolculuk oldu ve etraf karanlık olduğundan hiçbir şey göremedik.
Yarın sabah Bagan’da güneşin doğuşunu seyretmek için tapınaklardan birine gideceğiz. Ayrıca iki gün boyunca tapınakları gezeceğiz.
Bagan nasıl gezilir diye gelmeden önce epey araştırmıştık. Bunun için bir alternatif atlı fayton tutmak,


Bagan faytonları çok şık
 
Daha özgür olayım derseniz bisiklet veya elektrikli motor (e-bike) kiralamak gerekiyor. E-bike burası için harika bir fikir çünkü çok motor kullanılıyor ve elektrikli motorlar sessiz; buranın huzurunu bozmadan sessizce gezilebiliyor. Tek dezavantaj şarjı bitiyor. Bu seçenekler arsında bize en uygun olanı e-bike kiralamak oldu; bunun için akşamdan motorumuzu kiraladık.
Ve otelde bir şeyler atıştırırken yarınki yolu belirledik. Ülkede internet kullanımı sınırlı olduğundan tüm araştırmayı oteldeyken yapmak gerekiyor.
Sabah gün doğmadan kalkıp motora atladık ve yola çıktık. Etraf zifiri karanlık motorun farının aydınlattığı kadar yolu görüyoruz başka bir şey yok. Veee yolu kaybettik...etrafta soracak kimse de yok. Güneşin doğuşunu kaçırdık derken yanımızdan bizim gibi motorlu bir turist geçti bizde hemen peşlerine takıldık. Belli ki onlarda güneş doğuşu için bir yerlere gidiyorlar.
Sonunda bir tapınağa gelince Hollandalı olduğunu öğrendiğimiz çifte teşekkür edip taşlara tırmandık uygun bir yer bulup karanlığın dağılmasını beklemeye başladık. Ne nerede, nede nasıl bir yerde olduğumuzu biliyoruz.
Önce etraftan kuşların sesleri gelmeye başladı sanki güneşin gelişini haber veriyorlardı. Derken hava aydınlanmaya başladı ve önümüzde muhteşem bir Old Bagan silueti yavaş yavaş belirmeye başladı. Nutkum tutuldu nasıl bir yerdeyim ben...

Bagan'da gün doğuyor

Bagan pagodalarından birinin altın kubbesi


 Hava aydınlandıkça pagodalar tek tek belirmeye başladı. Ne muhteşem ... derken ufukta bir hareketlenme oluyor...

Bagan'da sabahın ilk ışıkları
 

 
Ve tek tek balonlar gök yüzüne yükselmeye başladı.. büyülü bir an yaşıyoruz..