www.milyos.com.tr

Gizli Yüzler

2 Haziran 2021 13:22
A
a
Maskeler, Covid-19 ile başedebilmek için hepimizin doğal bir parçası haline geldi.  Tek kullanımlı olanlarından tutun da N-95 lere kadar, dikiş bilenlerin yarattıkları, çeşit çeşit model, sade, renkli, boncuklu, taşlı, süslü…. 
 
Bizler için henüz yeni olan maske ilkel toplumlardan tutun da günümüze kadar tarihte bazen bir ruhun yerini almış, atalarını bu şekilde yaşatmışlar, bazen kötülüklerden korunmak için, bazen koruma ve korunma, bazen korkutma, bazen büyü ve kutsal amaçlı, bazen gizem hissi vermek için, bazen haz amaçlı, bazen kışkırtma amaçlı, bazen de Şamanlarda olduğu gibi doğayla bütünleşmek için kullanılmış.

17. yy Gravür Baskı, Roma’da bir veba doktoru.

 
17. yy’da Avrupa’daki veba salgınında doktorların uzun mumlu paltolarını, eldivenlerini, çizmelerini, deri şapkalarını ve gözlüklerinin üzerine taktıkları, dışarıdaki kirli havayı filitre ederek etkisiz hale getirecek, içi güzel kokulu parfümlü otlarla doldurulmuş koca gagalı maskelerini, daha sonraki yıllarda  işlevini değiştirerek Venedik Karnavalları’nın en önemli kostümlerinden biri olarak görürüz

Tarihte kadınlar maskeleri çekici olmak, stil, zevk ve korunma için de takarlardı. 16-18yy da Fransızların Visard, İtalyanların Moretta dedikleri bu maske modası kadınlar arasında çok popülerdi.
Mukavva üzerine, siyah saten, kadife veya dantelden yapılmış maskeler, dönemin kadınları tarafından çok benimsenmişti. Öncelikle beyaz tenlerini korumak -biliyorsunuz çok makbuldü, asalet ve zenginliğin ölçüsüydü- aynı zamanda yüzlerini gizlemek, kendilerine gizem katmak için çokca kullanırlardı.


Visart


Moretta

Yazımı resim sanatından bir örnekle bitirmek isterim. James Ensor 1860-1949 yılları arasında yaşamış, Dışavurumcu Belçikalı bir ressamdır.
Çocukluğu babasına ait maskelerin satıldığı dükkanda geçmiştir. Karnavallar, festivaller için üretilmiş bu çeşit çeşit maskeler Ensor’un bilinç altnda derin bir iz bırakmıştır. Neredeyse tüm resimlerinde bu maskeleri kullanır.
Entrika” isimli resminde, ressamın kız kardeşi Mariette ile Çinli nişanlısı ve onların çevresini saran maskeli mahalle sakinlerini görürüz. Bir sanat simsarı olan Tan Hee Tseu, Almanya’dan Mariette’nin ailesi ile tanışmaya gelmiştir. Zavallı adam, ırkçı, alaycı, meraklı bakışların arasında şaşkındır. Burada maskeler duyguları gizlemek yerine ortaya seren şekildedir. Ensor bu anı, dışavurumculuğun en önemli özelliği olan iç  gözlemiyle, sert fırça darbeleriyle ve fantastik bir anlatımla bize sunmuştur.


Entrika, 1890 90x149 cm. Antwerp Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi

İşte bu eserde de olduğu gibi, bazen maskeler de duygularımızı örtmez. Onlar bilinç ve bilinçdışı arasında sürekli yer değiştiren personalarımızdır. Tekrar görüşmek dileğiyle sağlık ve mutlulukla kalın

ÖZNUR EREN KİMDİR ?

Merhabalar,
1959 yılında İstanbul’da doğdum. Kendimi bildim bileli sanat, yaşamımın vazgeçilmezidir. Küçük yaştan itibaren ailemin de katkılarıyla özellikle resim sanatını izlemeyi ve çok iyi bir müzik dinleyicisi olmayı başardım. Çocukluk yaşlarımın geçtiği Beyoğlu, bilinç altımda derin izler bırakarak, kültür ve sanatın yaşamımda hep var olmasının temellerini attı. İlkokul çağlarım, Yapı Kredi Bankası, Kazım Taşkent Galerisi’ndeki resim sergilerini tekrar tekrar gezip, eve gelince herşeyi bir tarafa bırakıp resim yapma arzumu tetikleyen zamanlardı. Şimdi düşünüyorum da 60’lı 70’li yıllarda kimbilir ne kadar değerli Türk Ressamları’nın eserlerini izledim. AKM, gençlik yıllarımın unutulmaz anıları ile doludur. Her Cuma akşamını, İstanbul Senfoni Orkestrası’nın, bana boyut değiştirten tınılarını dinlemek için, sabırsızlıkla beklerdim. Tiyatrolar, sinemalar, festivaller o yılların bende bıraktığı en güzel yaşanmışlıklar. Hayallerimin ötesinde bir eğitimim oldu. Mimar Sinan Üniversitesi, Resim Bölümünü bitirdim. Resimlerimi doğadan hareketle ve kendi bilinç altımı da dahil ederek, plastik değerlerin etkilerini, biçimini sorgulayarak post empresyonist bir dille oluşturuyorum. Doğa, düş ve yaşanmışlıklarla kendimi ifade ettiğim bir öznedir. Sanat tarihi, mitoloji, ezoterik bilgiler, fotograf ve güzel sanatarın her dalı daima ilgi alanımdadır. Halen kendi atölyemde çalışmalarımı sürdürmekteyim ve resimlerim pek çok koleksiyonda yer almaktadır.  
 
1000
icon
Aysun Monkul 13 Haziran 2021 09:40

O kadar keyifle okudum ki yazını, emeğine yüreğine sağlık Öznur’cum🙏💜 Yarattığın o muhteşem resimlerle dolu bir evde yaşıyor olma şansına sahip olmak da ayrı bir güzel😊

0 0 Cevap Yaz
Aydan Adal 7 Haziran 2021 18:23

Yazınız da en az resimleriniz kadar içine çekiyor insanı. Sürükleyip götürüyor. Sanal alemde de olsa Iyi ki tanıdım sizi.. Sevgilerle..

0 0 Cevap Yaz
Nuray Yeşilnacar 5 Haziran 2021 22:02

Sanat hayatın içinde ve güncel... Ne güzel bir yazı. Bir ömüre bu kadar çok şeyi ancak Öznur sığdırabilir. Eminim daha nice güzel çalışmalarına şahit olacağız biz de. Birlikte yine o güzel günlerimizi tekrarlamak dileğiyle.

0 1 Cevap Yaz
Mehmet Kunt 4 Haziran 2021 11:02

Öznurcuğum, ne kadar güzel ve bilgilendirici bir yazı. Çok teşekkürler.

0 1 Cevap Yaz
Gül Gürer Alimgil 4 Haziran 2021 01:01

Öznurcum seni tanımış olmaktan dolayı çok mutluyum. Seninle gerçekten gurur duyuyorum, her zaman senden bahsederken 10 parmağında 10 marifet dedikleri işte budur derim.Yemeklerin, dikişlerin, resimlerin, yazıların, kitap yazmaya çabalayanlara gizli desteklerin, hayata bakışın, dostluğum, zevkin, canayakınlığın, mütevaziliğin, kelimeler yetmiyor seni anlatmaya. Çok tebrikler. İyi ki varsın. Keşke daha az çalışıp seninle daha çok vakit geçirebilsem. Senden öğrenecek ne çok şeyimiz var.

0 1 Cevap Yaz
Nur Kunt 3 Haziran 2021 18:54

Yetenekli Hemşirem, Tanıdığım en yaratıcı insansın, "on parmağında on marifeti var" sözü seni tanımlıyor adeta, sanat tarihine ilgim senden kaptıklarımla başladı. Sağlıkla ve sanatla yaşa.

0 1 Cevap Yaz
Guray ERCAN 3 Haziran 2021 17:22

Sizi , tebrik ediyor ; Saglikla Basarilarinizin devamini diliyorum 👏🧿👏💐👏

0 1 Cevap Yaz
Guray ERCAN 3 Haziran 2021 17:22

Sizi , tebrik ediyor ; Saglikla Basarilarinizin devamini diliyorum 👏🧿👏💐👏

0 1 Cevap Yaz
Nuray Erte 3 Haziran 2021 16:54

@öznureren iyi ki tanımışım seni🙏🤩🌷

0 2 Cevap Yaz
Nur Malkoç Öz 3 Haziran 2021 16:34

Öznurum, sanatçı kişiliğin dokunduğun her alanda ortaya çıkıyor. Yazın harika, dopdolu. Başarılarının devamını diliyorum. Sevgiler.

0 1 Cevap Yaz
BASAK 3 Haziran 2021 16:12

Bir tanesin sen Oznur'cum

0 1 Cevap Yaz
Altan Kineş 3 Haziran 2021 14:23

Sanatçı olunmaz, sanatçı doğulur sözünün çok güzel bir örneğisin. Seni tanımaktan ve arkadaşın olmaktan çok mutluyum güzel insan. Selamlar, sevgiler sana...

0 1 Cevap Yaz
Ayşe Tümay 3 Haziran 2021 14:18

Canım arkadaşım, paylaşımların da senin gibi ilham verici ve değerli. Seninle çok gurur duyuyorum. Başarılarının devamını diliyorum. Bir de artık yüzyüze görüşmeyi diliyorum. ❤️

0 1 Cevap Yaz
Nilgun Ozdol 3 Haziran 2021 13:55

Dogustan yeteneklisin Oznur cugum , egitimini tamamladiktan sonra cok daha guzel eserlere imzanı atmissin. Basarilarinin devamini dilerim

0 1 Cevap Yaz
Gülcan Tekin 3 Haziran 2021 11:58

Çok başarılısın bu başarının artarak devamını diliyorum.Canım benim.

0 1 Cevap Yaz
Filiz kural 3 Haziran 2021 11:05

Öznur cum Seni tanımış olmak seninle arkadaş olmak çok gurur verici iyiki yollarımız kesişmiş . Başarıların Ömür boyu süreceğinden eminim seni seviyorum arkadaşım iyiki varsın

0 1 Cevap Yaz
Serap Atala

Öznur'cum yaşamını kapsayan sanat seni farklı ve özel kılıyor. Resimlerini ve seni çok seviyorum.Tebrik ediyorum,başarılarının devamını diliyorum.

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı