www.milyos.com.tr

İnsan İnsana Akar

7 Kasım 2021 11:21
A
a
Doğada her şey birbirine bağlarla bağlıdır. Çekimler olmasaydı, bağlar kurulmasaydı yaşamın bütünlüğünden söz edebilir miydik? İnsanlar için bağ kurmak, ilişki içinde olmak bir ihtiyaçtır. Çünkü ilişki içinde kendimizi ifade edebilir, anlaşılabiliriz. İnsan anlaşılmak ve kabul edilmek ister. Bu yüzden ilişki her şeydir bence. Bir başkasına yönümüzü döndüğümüzde, onu gördüğümüzde, el verip dokunduğumuzda, kulak verip işittiğimizde ilişki kurulmuş, bağ çatılmış olur. Belki de bağ kurmanın nedeni çevremizdeki bilinmiyenleri  bilinir kılmak ve bu sayede güvenlik alanı oluşturmaktır. Hele bir insan için insan sıcağının yerini bir başka canlı tutamaz.

Her ilişki bir ayna işlevi görür. İlişkinin aynasında kendimizi daha iyi tanıyabiliriz. Başkalarını tanımak için ilişki kuran kişi aslında kendini tanımasına fırsat ve olanak sağlar. Ben her ilişkiyi ister güvenli olsun, ister  güvensiz olsun ilişkiyi olanak ve olasılıklar ve seçenekler dünyası olarak görürüm. Hele günümüzde çok yaygın olan arkadaş eksiltme ya da yok saymayı bırakın daha çok ilişki, bağ içinde olmayı zenginlik olarak görürüm. İnsan muhteşem bir potansiyeldir, insana güvenirim. Söylendiği gibi insan insanın kurdu da değildir. Hatta yeni tanıştığım insanların daha öğretici ve maskesiz iletişim kurduklarını düşünürüm. Çünkü beni tanıyanlar ilişkilerinde bu bilgilerini ilişkiye yansıttığında beni memnun etmeye ve ilişkiye zarar gelmesin diye dönük davrandıklarında o ilişki sahici olma niteliğini kaybeder. İlk tanışmalarda aracısız iletişim kurulur.

İlişkilerden kendini geri çeken, bazılarını yok sayanlar veya daha hijyenik yaşamı seçenler ya ilişkide kaybolacağını düşünenlerdir ya da kendinden kaçmaya çalışanlardır. İnsanı yok sayamazsın. Sen yok saydın diye varoluşlarına son vermezler. Hepimiz içimizde yüzlerce ben, yüzlerce kişilik taşırız. Annemiz, babamız, öğretmenimiz, kahramanlarımız, olmaya çalıştıklarımız, otorite figürleri, içimizdeki çocuk hepsi içimizdedir ve bizi oluşturmaktadır. Aslında yeni birisi ile tanıştığımızda o içimizdekilerden biridir, o bize biz de ona  pek de yabancı değiliz. O birisi bir başka bendir. Onu tanımaya ,sevmeye ,anlamaya çalışmak aslında kendimizi tanımak, sevmek demektir. Başkasında kendimizi bulmak, yeniden karşılaşmak demektir.

İlişkinin doğasında insanın insanı çekmesi yatar. İnsan insana akar çünkü. Tek yönlü akış değildir bu, çift yönlüdür. İlişkiyi tüketen, aradaki bağın kopması akışın tek yönlü sürdürülmek istenmesidir İlişkinin yükünü bir tarafın çekmesidir. Kendisiyle barışık, kendini gerçekten seven insanlar içindeki benlerle, içindeki senlerle uyum içinde olanlardır
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı