Irkçılığa hayır derken bile

1 Ağustos 2021 23:56
A
a
    İçinde bulunduğumuz yüzyılın, ülkemiz adına en çok tartışılan konularından birisi ırkçılıktır. Çocukluğum ve anne oluncaya kadar gençlik dönemlerimde benim için Amerika ve Almanya'ya has bir sorundu ırkçılık. Ya yaşım genç olduğundan fazla idrakında değildim ya da tek kanallı devlet televizyonu öyle yönlendiriyordu toplumu..

     Okulda milli mücadele dönemlerini konu alan derslerde bile kendi milliyetimizin üstünlüğü öğretilirken, diğer ırk ve toplumlar konusunda küçültücü bir anlatı hiçbir zaman söz konusu olmadı. Hele ki mezhep nedir, benim devrem pek bilmezdi. Böyle şeyler ya Amerikan filmlerinin konusu ya da 12 Eylul öncesi bazı illerimizdeki çatışmaların nedenleriydi. Ama bunları, sadece televizyondan görüp izlemiş olmak bile herhangi bir Vietnam konulu Hollywood yapımı film hissinden öte değildi birçoğumuz için. Belki yaşımın küçüklüğündendi bu algı, belki de büyüdüğüm şehirde asayiş çoğunlukla berkemaldi ya ihtimal. Şimdilerdeyse "Mutlu Şehir" ünvanına sahip oluşu da bundandır, kimbilir.

     Aktif çalışma hayatımın sonlanmasıyla kendime daha fazla zaman ayırmamdan kaynaklı, sosyal medyada fazla zaman geçirdiğimi inkar edemem. Dolayısıyla; ülkede ne olup bittiği konularını ehli ya da değil birçok ağızdan duymam olası. Bu da haber kirliliğinden öte algı, bilinç ve niyet kirliliğidir çoğu zaman.

     Birçok insan, IRKÇILIĞA HAYIR DERKEN BİLE ırk ve mezhep isimlerini telaffuz ettiğinin ya farkında değil ya da sağ gösterip sol vurma derdinde. Öyle ya; İnsanoğlunun fıtratında yok mudur kötüye cila çekip pazarlamak!

     Terörist, teröristtir; Bunu ifade ederken oralı, buralı demenin ne faydası görülmüştür bugüne kadar ismi telaffuz edilen toplumun algılara terörist olarak aşılanmasından yana. He ne kadar insanoğlu beşer şaşar desek de toplumlara örnek olacak yayın kurum, temsilci ve sanat işçilerinin bu konuda hassas olmaları gerektiğini düşünüyorum. Önyargılarımızı, dişarı çıkarken evde bırakırsak, sanki daha elit insanlar olacakmışız gibi geliyor bana. Yanılıyor muyum?

     Hele ki fütursuzca yapılan genellemeler, bakış açısı dar insanlar tarafından kesin bilgi olarak kabul görmesine neden olduğunda sonuçlarına hepimiz katlanırız. Katlanıyoruz da...
     Ülkeler, sınırlar, bayraklar varolmanın, ulus ya da topluluk olmanın birer gerekliliği olsa da hiçbir şey insan olmanın önüne geçmemeli. Toplumlar, insani değerleriyle bütündür. Akademisyenler, medya çalışanları ve sanat işçileri bu değerleri gözardı etmemek zorundadır. Bu üç katagoriye bir de siyasetçileri eklemeyip bir yanlış üç doğruyu götürür misali inanılırlığımdan imtina etmemin sebebi, politika ve politikacılığın sözcük anlamında saklıdır.

     Hayvanlar ve bitkiler, komin yaşarlar. Bu; birbirleriyle eşit, insanlardan üstün nitelik verir onlara. Irkları, dilleri, inançları var mıdır bilmiyorum ancak faydaları tüm kainat için söz konusudur.

      Son bir haftadır ülkemizde çıkan yangınların birer kundaklama sonucu olduğu artık şüphe götürmese de yaşanan ve yaşatılan zarar, evrensel olup; kundakçı ve azmettiricilerin de sonunu hazırlar şüphesiz. Geçtiğimiz yıl, Yunanistan ve Avusturalya kıtasındaki büyük yangın felaketleri nasıl başka başka coğrafyaları etkilemişse; bugün ülkemizin cayır cayır yanan yeşil alanları dünyanın bir başka yerindeki dengeyi de bozacaktır.

     Eğer bir an önce kendimize evrende yaşamak için dünya dışında bir yörünge bulup kaçamazsak; dünyanın öbür ucu da bir kaçış değildir.

     Bu yazıda, hiçbir toplum, kişi ve siyasi kuruma atıf yapılmamıştır. Sevgiyle...
1000
icon
Salih KOÇ 2 Ağustos 2021 14:28

"Ülkeler, sınırlar, bayraklar, ulus ya da topluluk olmanın birer gerekliliği olsa da hiçbir şey insan olmanın önüne geçmemeli" tespiti alkışlamaya değer evrensel bir değerdir. Keşke; şu, bu veya suçu, bucu olmadan önce insan olabilsek... Kalemine yüreğine sağlık...

0 3 Cevap Yaz
Seda

Teşekkürler 🙏

0 0
Filiz mızraklı 2 Ağustos 2021 13:25

Tebrikler

0 2 Cevap Yaz
Seda

Teşekkürler 🙏

0 0
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı