Mesafe

23 Mayıs 2021 21:13
A
a
Evrende yer alan canlı cansız tüm nesnelerin en temel ortak özelliklerinden biri boşluklu yapıya sahip olmalarıdır. Bütün nesneler kendilerini var etmek için boşluklu yapıya ihtiyaç duyarlar. Tanecikler arasındaki boşluklar ölçülebilir ve bu ölçümü diğer tanecik olmadan yapamazsınız. Ama insanlar arasındaki mesafe diyebileceğimiz boşluğu ölçemezsiniz. Fiziken uzaktır ama kalben yakındır. Mesafe tahammül edilebilir özerklik veya tahammül edilebilir uzaklık demektir. Farklı mesafe türleri vardır. Düşünsel, fiziksel ,duygusal gibi. Düşünsel mesafe herhangi bir düşünceye uzaklık demektir.

Mesafeyi ilişkide bulunanların birbirini itme ve çekme kuvvetlerinin niceliği belirler. Örneğin çekim kuvvetleri,itme kuvvetlerinden büyükse mesafe azdır. Hiç itme kuvveti yoksa adı aşktır,orada mesafeden söz edilmez. Kalabalık ortamlarda kişi başına düşen alan azalsa da bu mesafenin azalması anlamına gelmez. Örneğin asansörde birbirini tanımayanlar birbirlerini yüzlerine bakamazlar ,havaya bakarak  mesafe işaretleri verirler. İlişkiye canlılığını veren her ki yönde akan ileti ve enerjilerdir.İlişki bir denge oyunudur.

Her ilişkide abartı vardır. Bu nedenle bazen gerçeklerin dışında sürdürülür ilişki.Ama bir ilişki gerçeklerden,sahicilikten otantikliğinden ne kadar kopuksa o ilişkiye tahammül etmek o kadar zordur. Kopar bir gün.Demek ki ilişkinin mesafesini belirleyen ,dayanıklı ve sürekli kılan,ömrünü arttıran şey,gerçeklikten ne kadar beslendiğidir. İnsan ilişki içinde hem kendi sınırlarını keşfeder hem de sınırlarını özgürce yaşamayı ister. Mecburdur ilişkilerde kendine düşen alanda kalmaya İşte bu nedenle mesafe sorun çözücü olur. Hem özgür kalmak istersin, hem de ilişkide klmak. Bunu mesafe ile ayarlarsın. Mesafe ayarları doğamızda vardır. Mesafe ilişkilerde kendini belli eder,görünür ve hissedilir. Mesafe ilişkiye ayar verir, dayatır kendini.  Yapış yapış, bir elmanın yarısı gibi ilişkilere ilişki demem ben. İlişme,konma,yapışma,sarkmadır bu.

İlişkide gerçeklerden,kendi olmaktan kopuş yaşandığında ilişki kuyusunda kendinizi yitirebilirsiniz. Her ilişki bir denge oyunu olduğundan ilişkidekileri eşitlemeye ,birbirine ,benzetmeye çalışır.İ şte o zaman ilişkinin yükü,haliyle ilişkidekilerin yükü artar. Bunu hafifletmek arayı açmak,mesafeyi ayarlamakla olanaklıdır. Yoksa ilişkidekiler birbirine benzediği oranda farklılık,biriciklik, özel biri olma ortadan kalktığında nefes alamazlar. Yabancılaşma ilİşkiye damgasını basar. Yabancılaşmaya teslim olur ilişki.
DEVAM EDECEK  --MUZAFFER GÜRBOĞA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı