www.milyos.com.tr

Portre Fotoğrafları

31 Mayıs 2021 10:22
A
a
En iyi fotoğraf için mutlaka orda olmak gerekir.

Dünyanın en zor işlerinden birisidir portre fotoğrafı çekmek.Uzun yıllar geçsede unutulmayacak portre fotoğraflar çekmek için fotoğrafçılığın temel bilgilerinin yanı sıra büyük tecrübeler gerekmektedir.

Genellikle sokak fotoğrafları portrelerine dikkat edersek Asya, Afrika ve Uzak Doğu'lu insanların portrelerinin daha etkili ve dikkat çekici olduğunu görmekteyiz.Bunun sebebi insanların yaşam şartları, yaşadıkları coğrafyanın özelliği fotoğrafın ve ışığın etkisi ile duyguları fotoğraflara  yansımaktadır.

Bu coğrafyalardaki insanların yüz ifadeleri, birçok fotoğrafçı için karakteristik duygu derinlikleri unutulmayacak portreler elde etmek için fırsatlar yaratmaktadır.

Bu yüzden stüdyolarda çekilen portrelerden daha çok sokaklarda çekilen portrelerin daha doğal ve etkileyici olduğunu düşünüyorum.Bunu sebebi hazırlıksız doğal, doğaçlama, anlık güzellikler ve portreler çekmek için dış mekanların daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.
İyi bir portre fotoğrafçısının portre fotoğraflarında kullanacağı ışıkları iyi bilmesi gerekmektedir.Portresi çekilecek nesne ya da kişilerin karekteristik özelliğini ortaya çıkarabilmek için, fotoğrafçının doğru ışığı kullanması gerekmektedir.

Usta fotoğrafçılar tarafından doğal ya da yapay ışıklarla stüdyo ortamlarında daha etkili fotoğraflar çekilebilmektedir.Böylece fotoğrafa daha fazla anlam ve etki katılabilmektedir.

Daha önceki bir çok yazımda ışığın fotoğraf üzerindeki etkilerini ve önemini anlatmıştım.Kısaca iyi bir portre fotoğrafı için fotoğraf makinesi ve kullanılan lenslerin kalitesinden çok fotoğrafçının teknik bilgisinin yanı sıra deneyiminin fazla olması gerekmektedir.

 
1000
icon
Nazan Gürses 31 Mayıs 2021 12:53

Portre çalışan ressamlar için de değerli bilgiler.. Teşekkür ederiz.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı