Resim Üzerine

21 Haziran 2021 20:18
A
a
İstiridyeyi bilir misiniz? İstiridyenin içine bir kum tanesi düştüğü zaman, istiridye onu sedef minerali ile sarmalayarak kendisini korumaya alır. Yaklaşık yedi yıl sonra taşlaşmış, parlak ve mükemmel bir biçim ortaya çıkarır. Bunun adı “inci”dir. İncinin istiridye içerisinde oluşması aslında istiridyenin bir çeşit kendini koruma mekanizmasının sonucudur. Bizler istiridyenin inciyi yapma amacını değil de, amacın ortaya çıkardığı sonucu ile, yani mükemmel biçimi ile ilgileniriz.

Sanatçının sırrı budur işte. İşini öylesine mükemmel yapar ki, içindeki zehri yüzeye boşalttıktan sonra, boyalarıyla onu sarmalayarak mükemmel bir biçime dönüştürür. İşte bunun adı da “resim”dir.

Ernst Gombrich, “Eğer bir şey, ona duyduğumuz hayranlıktan dolayı, yapıtın gerçek amacını sormayı unutturacak kadar mükemmel yapılmışsa o zaman ‘sanat’tan söz edebiliriz.” demiştir. Gombrich bu olguyu kapsamlı bir şekilde ele alarak örnekleriyle çok güzel ifade etmiştir.

Her eseri ortaya çıkaran bazı amaçlar, itkiler vardır. Bu itkiler eserin arkasında kalan ikincillerdir. Örneğin; Leonardo’yu “Mona Lisa” adlı eserini yapmaya götüren itkiler neydi? Biz sanatseverler için birincil olan nedir? Bu eser sanat tarihi için neden önemlidir? Lisa önemli bir insan mıydı? Çok mu zengindi? Kimin kızı, kimin karısıydı? Leonardo’ya kaç para vermişti? Lisa, sadece Floransalı genç bir kadındır. Kim olduğu bizi ilgilendirmez. Önemli olan şey eserin kendisidir. Bizi etkileyen şey portrenin inanılmaz derecede canlı gözükmesidir. Bu canlılığın nedeni, Lonardo’nun keşfetmiş olduğu “sfumato” tekniğidir.

Sanatçı, eserini sergilerken “amacını” “eserinin” önüne çıkarmamalıdır. Önemli olan şey, eserin kendisidir ve nasıl yapıldığıdır. Sanatçı, amaçladığı şey ile eserini örttüğü takdirde, farkında olmadan incisinin biçimsizliğini desteklemiş olur.

Sanatla, sevgiyle…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı