Rusya'da Korona

29 Nisan 2020 20:35
A
a

Herkese Merhaba ismim Ayberk Özlü

Rusya’nin St. Petersburg şehrinde Petersburg Devlet Üniversitesi hazırlık Fakültesi öğrencisiyim.

Corona virus ( Covid19 ) kapsamında burada bireysel izolasyonda bulunmaktayız.

Örnek verecek olursak bugün itibariyle benim evde geçirdiğim 45. Günüm. Bu süreçte Hastalığın ne kadar zorlu ve bir o kadar da kolay olmadığını gördük.

Avrupa ülkelerinde ve diğer dünya ülkelerinde de görüyoruz sayılar hızla artıyor , bazen insanlar bilinçsizce hareket etmeye devam ediyor Fakat bunların hiç kimseye bir faydası olmadığı gibi daha çok insanlar hem kendisine hem de etrafındaki kişilere zarar vermekten başka bir şey olmadığını görüyoruz .

Rusya’da Eğitim uzaktan olarak devam ediyor. Bu sayede hem kendimizi hem de diğer insanları izole etmiş oluyoruz. Tabi ki de bu zorlu süreçte kendimizin ve diğer insanların sağlığını düşünmemiz gerekiyor. Baktığınızda Rusya'da Corona virüsüne karşı neler yapıldı diye soracak olursanız Moskova’dan Rusya Devlet başkanı Sn. Vlademir Putin tarafından 28 Mart ve 5 Nisan arasında “ Sosyal izolasyon” çağrısı yapıldı. Burada Biz öğrenciler olarak gerek Dünya Sağlık Örgütünün söylemiş olduğu mesajları , çağrılara gerekse Rusya Federasyonu devlet başkanlığı tarafından söylenilen duyuruları takip ediyoruz, mesajlara uyuyoruz. Gerekli olmadığı sürece dışarı ile temasta bulunmuyoruz , ihtiyacımız halinde alışveriş merkezlerine ya da eczanelere gidiyoruz. Baktığımız zaman şu anda ki verilere göre diğer ülkelerden biraz daha alt seviyede görünüyor Rusya’da ki Vaka sayıları Tabii bunun sebebi de devletin uygulamış olduğu kurallar. Sizlerde biliyorsunuz ki Rusya sınırları ve ülke toprakları çok geniş bir ülke ve Çine yakın olan şehirleri de var baktığımızda Corona virüsü ilk çıktığı zamanlar hükümet bunu yakından ve en başından takip ederek kurallar almaya başladılar.Öncelikle ilk olarak Kara sınırlarını kapattılar. Tabii halihazırda ülkede bulunan , tatile veya çalışmaya gelen bir çok insana , Çin ve Asya vatandaşları da dahil olmak üzere sağlık alanında testler ve kontroller yapıldı.

Baktığımız zaman Moskova çok sıkı önlemler alıyor. Biz St.Petersburgda da bu önlemleri görüyoruz.

Örnek verecek olursak buradaki yaşayan birçok halkın evlerinde Evcil Hayvanları var ve hükümet yetkilileri özellikle evlerinden fazla uzaklaşmayacak şekilde ev ve dışarı arasında sadece 100 metrekare alan içerisinde hayvanlarını gezdirebilecekleri söylendi. Yine hükümet yetkilileri tarafından restoranlar ve kafeteryalar , Barlar, Gece Kulüpleri kapatılmış vaziyette insanların topluca bir arada bulunabileceği , bunun gibi birçok yer şu anda kapalı durumda sadece ülkede açık olan yerler az önce de bahsetmiş olduğum gibi eczaneler ve alışveriş merkezleri.

İnsanlar ihtiyacı olduğu takdirde eczaneye gidip maske , Antiseptik losyonlar ,eldiven ve tıbbi malzemeler alıyorlar .

Tabii Biz şu anda Maske ve eldiven bulmakta biraz güçlük çekiyoruz çünkü bütün eczanelerde ve alışveriş merkezlerinde maskelerin bittiğini bize söylüyorlar.

Ama tabi bu büyük bir sorun değil kendimizi korumak için evde kendimiz de küçük çaplı ufak bir maske yapabiliriz. Yine aynı şekilde insanlar ihtiyacı olduğu zaman alışveriş merkezlerine gidiyor meyvesini sebzesini alıyor.

Ilk gunden beri yani Çin ‘in Wuhan kentinde bu virüs ortaya çıktığından beri , Rusya devlet yetkilileri ve Vatandaşlar tarafından çok sıkı bir şekilde önlem alınıyor aynı zamanda Vatandaşlar tarafından sosyal mesafe kuralına uyuluyor, gerekli olmadığı takdirde dışarı ile temas da bulunulmuyor.

Ülkede ekonomik olarak alınan tedbirler ise 25 Mart'ta Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından iş dünyası ile birlikte yapılan toplantıda Rusya vatandaşlarının işlerini kaybetmemesi ve maaşlarını alabilmeleri için gerekli önlemler alındı. Burada Малые и средние предприятия belirtilen (KOBİ) kobi’lere Vergi kolaylığı sağlanacağı duyuruldu.

5- 6 ay ve daha az sürede sosyal sigortası bitecek olan Rus vatandaşlarında bu sigortalarının devam edileceği söylendi. Bunların dışında baktığımız zaman Rusya Federasyonu başbakanı Mikhail Muşistin Corona virüsünden dolayı en çok etkilenen iş sektörlerini açıkladı. Buna göre Ulaştırma sektörü, Kültür ve Eğitim sektörü, Eğlence , Turizm ve Spor sektörleri , Gıda sektörü , Emlak ve İnşaat sektörü en çok darbeyi alan sektörler olduğunu söyledi. Burada bahsetmiş olduğumuz bütün sektörlere kriz karşıtı plan çerçevesinde öncelik verilerek destekler sağlanacağı duyruldu. Ek ve son olarak yine Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina da bir açıklama da bulundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle küresel ekonomiyi zor bir yılın beklediğine işaret eden Nabiullina, “Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre küresel ekonomi bu yıl yüzde 3 küçülecek. Bu 2008-2009’da yaşanan küresel mali krizden çok daha derin bir küçülme.” dedi. Banka geçen ay gerçekleştirdiği son toplantısında faizleri değiştirmeyerek yüzde 6 seviyesinde tutmuştu. Enflasyonun belirli ürünlere yönelik artan talep nedeniyle kısmen yükseldiğini belirten Nabiullina, “Ancak bu yükselişin geçici olduğunu düşünüyoruz. Gelecek hafta yapılacak toplantıda faiz indirimini ana senaryo olarak değerlendireceğiz. Faiz artırımına yönelik bir karar ise olası değil.” diye konuşmuştu.

Sağlık sektöründe doktorların söylemiş olduğu sözlere bakarsak Dünya Sağlık Örgütünün de belirttiği gibi kendi izolasyonun özü Kendi evinizde 14 gün geçirmek fakat Rusya’daki Doktorlar 14 gün değil 17 gün olarak belirtiyor. Buradaki +3 günün amacı ise 15,16,17. günde virüs kendisini gösterebilir , kuluçka sürelerinin değişiklik gösterildiği belirtildi. Rusya’da Ev izolasyonuna uyumayan vatandaşlara ise para cezası uygulanıyor. Yapılan testler sonucunda ya da daha önceden vatandaşın kendisinde bir hastalık olup olmadığının belirtisine hep bildiği halde dışarıya çıkmış vaziyette ise ya da çevresindeki insanlarla iletişime geçmiş durumda ise yetkililer bu tarzda hareket eden vatandaşlara ciddi şekilde yaptırım ve cezalar uyguluyor.

Biz de buradan bütün insanlara bütün dünya ülke vatandaşlarına gerekli olmadıkça dışarı çıkmamalarını söylüyoruz.

Evlerinde izole olmalarını söylüyoruz.

#CoronaVirüs ’ten korunmak için neler yapılmalı?

📍Ellerinizi sık sık yıkayın,ağzınıza gözünüze dokunmayın ,

📍El sıkışmayın, öpüşmeyin , sarılmayın ,

📍Zorunlu olmayan seyahatlerinizi erteleyin,

📍Uzun süre kapalı alanda kalmayın. Ortamı belirli aralıklara havalandırın ,

📍Doğal beslenip, iyi uyuyun,stresten uzak durun...

Sağlıcakla kalın ,Evde Kal Güvende Ol diyerek sözlerimi bitirmek istiyorum.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Antalya News | Haber Siyaset Turizm Sanat Magazin, Antalya hakkında herşey