Sanat ve Siyaset

27 Mayıs 2021 10:55
A
a
-Adı Ağır Kendi Hafifmeşrep Bir Yazı -

Kim derdi ki bir zamanlar el bebe gül bebe büyüttüğün, gün gelecek senin başına bela olacak. Hiç kimse bilemezdi onun bu şekilde başına büyük dertler açacağını. Aslında yolun yarısında sorun yaratacağını hissetmiştin. Hatta bu şekilde palazlanmasın diye önünü kesmeye uğraştın. Ancak geç kaldın. Başına büyük dertler açmaya başladı. Şimdi ise her yaptığın engelleme, ters tepiyor ve o daha büyüyerek, serpiliyor. Nerden bilecektin kendi ellerin ile büyüttüğünün senin rakibin olacağını. Ama kabul etmelisin ilk başlarda çok da işine yaramıştı. Onun sayesinde çok büyük bir kesimi büyüledin. Onun sayesinde yönettin. Onun sayesinde büyüdükçe büyüdün. Onun sayesinde zenginleştin.

Günümüzün şımarık genci, SANAT. Giriş, gelişme, sonuç ya da bebeklik, çocukluk, gençlik, yaşlılık. Sanatın evreleri. Eminim hiç bir sanat tarihçi, sanatı bu şekilde sınıflandırmamıştır.

O zaman giriş ya da bebeklik nereye tekabül ediyor? Tarihi yazı ile sanat tarihini de insanla başladı, -taşların üzerine, mağaralara yapılan çizimleri sanat olarak kabul etmeyen kesimi üzerek- sanat hep vardı. Sanat insanla birlikte hep bir şekilde vardı. Bazen bir küpün üstünde işleme, bazen bir kolyede süsleme oldu. Bunlarla birlikte, hep bir şeylere hizmet de etti. Bir şeylerin habercisi oldu. Bir şeylerin simgesi oldu. Belki de bir şeylerin adağı oldu.

Aslında başlangıçda bir sıkıntı yoktu. Sanat, bir şeylerin sürekli emrinde idi. Sesi çıkmıyordu. Ta ki, bilinç keşfedilinceye kadar... Ama ne var ki "düşünüyorum o halde varım" dedi insan. Özgürüm dedi, sanatçı. Daha doğrusu kendini özgür sandı. Belki bir süre oldu da... Halbuki her şeyi yiyip, yutan sistem sanatı keşfetmişti. Dolayısıyla, sadece sahipleri el değiştirmişti ve çoğalmıştı. Büyü, din, politika, kapitalist düzen... Sahiplerimiz... Bu yazıyı, bir sonraki makalemin girizgahı olarak sunuyorum.

 Ayşe Özmak Mercan
1000
icon
Songül Altınok 30 Mayıs 2021 18:36

İyi bir makalenin sinyallerimi veren , devamını sabırsızlıkla beklediğim bir yazı, tebrikler

0 1 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Teşekkür ederim arkadaşım.

0 0
nuri sezen 27 Mayıs 2021 11:48

Güzel bir başlangıç. Sanat adına konuşan o kadar az kişi var ki,bir o kadar da okuyan dinleyen. teşekkürlerimle.

0 1 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan

Teşekkür ederim. Saygılar.

0 1
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı