www.milyos.com.tr

Handan Şişiner Üstün

Sanatta insan olmak

12 Mayıs 2021 12:57
A
a
Dava insana olmalı sanatçı, davamıza ihanet etmeyeceksiniz, popüler olana kaçmayacaksınız, en önemlisi dürüst samimi ve Özgün olacaksınız.
Değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu bilerek tutulacaksınız davanıza.Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamayacağını bileceksiniz.
Sanatın içeriği gereği ben oldum demeyeceksiniz. Bileceksiniz ki sanatta OLUNMAZ. Sadece YOLUNDA YÜRÜNÜR.


Sanatçının ben oldum deme hakkı, sanatın kendi dinamiği açısından mümkün değildir. Davanız için tüm gücünüzle çalışacaksınız sınırlarını zorlamayı kendinize görev addedecekiniz. Devrimcidir sanat korkmayacaksınız. Ona hizmet etmek için kendi potansiyelinizle yarışacak, bu uğurda çalışan dava adamlarının emeklerine saygı göstereceksiniz.
 
Bütün bunları yaparken önce kendinize hesap vereceksiniz hesabını veremeyeceğiniz işler yaptığınızda, yılmadan üzülmeden sileceksiniz. işlerinize acımayacaksınız. Bileceksiniz ki her bozduğunuz resim size yeni başlangıçlar getirecek. Doğru bildiğinizden denemelerinizden vazgeçmeyeceksin iz. Tarzım oluştu demeyeceksiniz, hatta bunu hiç düşünmeyeceksiniz. Çünkü sanatın işlevi aramak, bulma, sunmak.
 
Asırların klasik sorusunun önemi kalmayacak gözünüzde "sanat sanat için mi yoksa toplum için mi"?  Hesabını verdiğiniz her eser hem toplum ,hem de sanat içindir çünkü..

Yolumuz açık olsun.
1000
icon
İbrahim ünay 16 Mayıs 2021 21:08

Tebrikler. Selamlar

0 0 Cevap Yaz
Ayşe Özmak Mercan 13 Mayıs 2021 07:54

Güzel bir yazı olmuş Handan hanım. Emeğinize sağlık. Size katılıyorum.Sanata kendini vermeli, adamalı insan. Kimbilir kaç ömür, şu an imrenerek baktığımız eserler uğruna,sanat uğruna mücadele ederek, kendilerini adayarak geçti. Ve sanat tarihine isimlerini yazdırdılar. Ölümsüzleştiler. Sevgiler, saygılar.

0 4 Cevap Yaz
Çok güzel değerlenirmişsiniz Handan hanım.. 12 Mayıs 2021 14:53

Benim de görüşüme göre ,klâsikleşmiş olan.;Sanat sanat için mi ? Yoksa Sanat.toplum için mi ? Sorusunun cevabı , sizin d e belirttiğiniz gibi ,yine kendi içindedir..Çünkü sanat ,her ikisini de kapsar.. Sanatsal değeri olmayan ,eserlerin kabullenilmesi nekadar zorsa , topluma hitap etmeyen çalışmaların da,eser sayılması ve benimsenmesi de okadar zordur

0 2 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı