Didem Öztekin Hepgüzel

Unutulmayanlar

5 Temmuz 2021 23:54
A
a
Metal gül desenli sırtlığı olan sandalyelerini ve mini yuvarlak masalarını Arnavut kaldırımların üstüne koymuş dar bir sokaktaki kafede sabah kahvesini içiyordu adam. Fransız bir kafeyi andıran klas bir görünümü olsa da küçük sevimli bir kafeydi. Günlük sabah kahvesini orda içmekten evlerin duvarlarından sarkan çiçeklere bakmaktan hoşlanırdı. Sahibiyle ahbap olmuştu, o da kahveyi getirirken yanına hep bir gazete koyardı. Adam esmer, atletik vücutlu, uzun boyluydu. Gözünde onu çoğu insandan ayıran belli bir özelliği vardı. Belki iyi bir insan değildi ama kötü de değildi.

Baharın insanın içini dolduran gençliği saçtığı bir gündü. Her zamanki gibi filitre kahvesinin yanında gelen gazetesini okuyordu. Günün tatlı serinliği ve baharın getirdiği güzel çiçeklerin içinde kuş cıvıltıları eşliğinde gazetesini çevirirken bir ses duydu. Topuklu ayakkabının o naif sesi ardından gelen bahar kokulu parfümün etkisiyle kafasını kaldırdı.

İnce, uzun ve çay bardağı kıvamındaki kıvrımlı bele oturmuş uçuş uçuş kırmızı bir elbisesi ile siluet geçti yanından. Kadının soluk beyaz tenine inat koyu siyah küt saçları vardı. Kadın Nefertiti’yi andıran siyah küt saçları ile kalın askılı elbisesinin arasında duran ince uzun boynunu eliyle ovaladı. Ne alacağına karar veremezken bir anda çantasını düşürdü. İşte o an adamın hafızasından silinemeyecek kadar güzel bir andı. İnce uzun kirpikleri, zarif burnu, ince kırmızı dudakları gördü ve ormanın derinliklerinde kaybolmuş hissini veren o ilk bakışı.

Adam gazetenin kenarından ona çizdiği yolda kaybolmuşken kadın yerden çantasını alıp siparişini verdi. Adam çekindi, rahatsız etmekten korktu kadını. Kadın o kadar güzel ve kendinden emin duruyordu ki; dik duruşunda güç, kıvrımlı belinde kadınsılık vardı. Çantasından çıkardığı tabakasından bir sigara çıkarıp yaktı. O kadar derin bir nefes çekti ki adamın bir an nefesi kesildi. Sanki dünyadaki tüm oksijeni insafsızca kendi kullanıp herkesi ölüme terk ediyordu. Kadın adamdan habersiz romanını açıp okumaya başladı. Adam heyecanlıydı, ne yapacağını bilmez halde yerinde duramıyordu. Yanına gitmek istese ne diyecekti ya da gitmese nasıl dayanacaktı ayrı kalmaya. Adam derin düşünceler, bilinmezlikler içindeyken kadınsa habersiz kahvesini yudumluyordu.

Kadın oturduğu belki yarım saat içinde 50 sayfa okumuştu, adamsa gazetesini okumuş kahvesini bitirmişti. Kadının saçıyla oynayışı, okuduğu yerlerden büyük ihtimal tebessüm edişi o kadar huzur veriyordu ki… Kadın gülümsese de yer yer duvardaki çiçeklere yer yer de Arnavut kaldırama dalıyordu gözleri. Belli düşünceliydi, düşünceli hali bile o kadar kendinden emin ve güçlüydü ki her defasında adam bu dik duruşa hayran kalıyordu. Gülümsemesinde hep bir kinaye vardı, sanki bir şey planlayan biri gibi. Derken kadın kafasını çevirdi, adamın kahverengi gözleri kadının orman gözleri içinde yolunu kaybetti.

Ormanın içi kuş cıvıltılarıyla doluydu. Uzun ve her çeşit ağaç vardı. Çimlerin üstünde çiğler ve ağaçlarda oyuklar vardı. Güneşin ışıltıları çiçeklere vuruyordu. Derinliklerinde ise bir mağara vardı dipsiz bir kara kuyu gibi. Derken her yer kahverengi oldu, kadın kafasını çevirmişti. Hesabı ödedi, romanını çantasına koyup yavaşça yerinden kalktı. O güzel, naif, kadınsı, kendinden emin ve güçlüydü. O hoş topuk sesinin arkasından bıraktığı baharı anımsatan parfüm kokusu adamın içine işledi. Kadın bilinmezliğe doğru giderken adam sadece onu izleyip aklına sadece onun gözlerinde gördüğü yeri ve kokusunu kazıdı. Aslında adamın kaçırdığı bir yer vardı. Kadın da adamın gözündekini görmüştü, o da onu düşünerek yürüyordu hayata.
1000
icon
Ayşe Özmak Mercan 19 Temmuz 2021 07:49

Bir an, yaşamdan bir an , çok güzel tasvirlerle şiirsel bir dille ifade edilmiş. Tebrikler Didem hanım

0 0 Cevap Yaz
Cemalettin Timur 6 Temmuz 2021 17:39

Çok hoş insana huzur veren bir yazı.çok sevdim.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı