Üzümlü'de Zaman

29 Mayıs 2021 19:35
A
a

Eskiyi özlemek sanki daha önce içinde yaşanılan mekanları özlemek gibi geliyor bana.Ben enerji toplamak için çoğu zaman gemçliğimde yaşadığım yerlere giderim.Fethiye’nin Ovacık,Göcek,İncirköy,Patlangıç ve Üzümlü köylerine .Yaklaşık bir sene kadar önce, gençliğimin 16,17,18 yaşlarımın geçtiği Fethiye’nin Üzümlü köyüne yaptığım gezinin beni en çok  etkileyen yanı, ailemle birlikte yaşadığımız evi yıllar sonra  ve yakından görmek oldu. Mekanın içine giremedim ama penceresinden oldukça uzun bir zaman merakla izledim.

Ev mi bana bakıyordu, ben mi eve bakıyordum ? Orası belli değildi.Tam bir bakışma hali. Yılların özlemini giderme hali. Ben evi tanımıştım elbette ama ev beni tanıyabilmiş miydi?  Zaman tüneline  girmiş bir arkeolog gibi hisettim kendimi. Merakla pencereden içeriye bakıyor, görebildiklerim beni çocukluk yurduma tekrar geri döndürüyordu. Kapı kollarına, duvarlardaki çivi izlerine,zemine,aşınmış yüzeylere, tavandaki izlere ,solmuş renklere bakıyordum. Kısaca çocukluğumu hatırlatacak izler peşindeydim.Hele dıştan pencereye dokunduğumda maruz kaldığım enerji o kadar büyüktü ki sarsıldım adeta.O merakla ulaşmaya çalıştığım şey neydi? Ruhum orada neyi arıyordu? Sanırım zamanın ruhunu arıyordum.Mekanla sıkı bir ilişkiye,karşılaşmaya, yüzleşmeye girmiştim.Mekan şimdi bana ne söylüyordu? O evde kurduğum hayallere ulaşabilmiş miydim? Geriye bakıp anılara giderek hem geçmiş, hem şimdi hem de geleceği birlikte mi deneyimliyordum? Yaşadıklarım beni çocukluğuma,içimin derinliklerine götürüyordu. Fiziki görme duygusu değildi yakıcı olan, o sarıp sarmalayan duygu. Daha çok ruhsaldı. Olan bitene eşlik eden enerji çok yüksekti. Anıların saldırısı içindeydim. O güzel Üzümlü'yü, güzel evimi ve  çocukluğumu meğer ne kadar özlemişim .

Yoksa ben hep aynı yerdeydim de akan ,değişen zaman mıydı? Ya da zamanın katmanlaşmış yapısı mıydı? Demek ki mekanı ,zamanla ilişkisi içinde değerlendirmek gerekiyor. O zaman bakıp gördüklerimle, şimdi  gördüklerim aynı mıydı? Ya duygularım? Mekanla bu denli yoğun temas, yoğun duygular, binlerce soru, mekanla içli dışlı olmak orada yeni anlam zenginliklerine ulaşmak, mekanla kurduğum güzel ilişkiyi açığa çıkarıyor. Evi sadece bir mekan olarak algılamamalı, mekan-zamandır ev. Zaman eve, ev zamana dönüşür. Üzümlü hep içimin bir yerinde hep vardı, kanayıp durmaktaydı.Her gelişimde içim dışım bir olur Üzümlüde. Alışamadım bak, tekrar tekrar dönüyorum sana. Aslında insan hep kendini arar.Kendini arayış yolculuğu bitmez hiç. Nerede yitirmişse kendini , orada bulacağı kesin.

MUZAFFER GÜRBOĞA.
EĞİTİMCİ-YAZAR
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı