Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı

HABERLER 24 Temmuz 2021 18:21
Videoyu Aç Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı
A
a

İstanbul'un ilk tekstil fabrikası Feshane'nin Tasavvuf Müzesi'ne dönüştürüleceği restorasyonun yüzde 60'ı tamamlandı. Restorasyonda gelinen nokta, havadan görüntülendi. 35 milyon liraya mal olacak restorasyon çalışması 2022 yılında tamamlanacak.

Fes üretimi için 1833 yılında inşa edilen Feshane tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecine girdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları yüzde 60 oranında tamamlandı. 35 milyon liraya mal olacak restorasyon çalışması 2022 yılında tamamlanacak.

Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 2
ÇELİK SÜTUNLAR ONARILDI

Fesin yanı sıra, yün, keçe, kumaş ve halı üretimlerinin de yapıldığı Feshane, Belçika'dan özel olarak getirilen çelik kolonlar üzerine inşa edildi. Bina bu özelliği ile İstanbul'un sayılı yapıları arasında yer alıyor. Restorasyon çalışmalarında bu çelik kolonlar tek tek elden geçirilerek aslına uygun şekilde yenilendi.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 3
BİRKAÇ AY İÇERİSİNDE ÇATI KAPATILACAK 

Feshane'nin yapı taşıyıcı duvarlarındaki çalışmalar da tamamlandı. Çelik sütunlarla birlikte, çelik makasların da restorasyonun bitmesi ile birlikte yapının birkaç ay içerisinde çatısı kapatılacak.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 4
EL YAZMALARI SERGİLENECEK 

Tasavvuf Müzesi'nde İBB envanterinde bulunan eserler sergilenecek. İBB tarafından satın alınan bin 200 yıllık Zuhruf Suresi'nin ve bin 100 yıllık Maide Suresi'nin yer aldığı el yazmaları ile 700 yıllık Kur'an-ı Kerim sayfaları, Mesnevi ve Bahaeddin Veled'in İbtidâ-Nâme'si Feshane Tasavvuf Müzesi'nde sergilenecek.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 5
HALİÇ KIYISINA SOSYAL ALANLAR

Feshane'nin ön bölümünde bulunan Haliç kıyısına da düzenleme yapılacak. Ziyaretçilerin Haliç'in keyfini çıkarmaları için kıyı bölümüne sosyal alanlar yapılacak. Bu alanda ziyaretçiler hem dinlenebilecek, hem de Haliç manzarasının keyfini sürecek.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 6

"YAPI TAŞIYICI DUVARLARINDA BÜYÜK ORANDA RESTORASYONUMUZU TAMAMLADIK"

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Oktay Özel, "Çeşitli dönemlerde geçirmiş olduğu yangınlar ve sonra tekrar yapılması üzerine bir tarihçesi var alanın. İlk yapıldığı dönemden hemen sonra bir yangın geçirdiğini ve 1860'larda yeniden yapıldığını biliyoruz. Çeşitli dönemlerde geçirdiği restorasyon projeleri var. Bir süre sanayi tesisi olarak kullanılmış, Cumhuriyet döneminde depo olarak kullanıldığını biliyoruz. Yakın geçmişte sergi ve fuar alanı kullanıldı önemli bir süre boyunca" dedi.

Feshane'nin en yakın 1998-99 döneminde bir restorasyon geçirdiğini söleyen Özel, "Çoğunlukla yapılan müdahaleler özgün yapısını bozan müdahalelere dönüşüyor. Şu an biz kapsamlı bir restorasyon başlattık, özgün dönemine taşıyacak şekilde. Alanında uzman bir ekiple restorasyon çalışmalarını yürütüyoruz. Özellikle yapı taşıyıcı duvarlarında büyük oranda restorasyonumuzu tamamladık" diye konuştu.


Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 7
"Bu yapının en karakteristik özelliği demir ayakları" diyen Özel, "Demir taşıyıcılar açısında özel bir eser, demir çatı makasları özgün döneminden kalma yapı elemanları. Bu demir elemanlarda konservasyon çalışmalarına başladık. Birkaç ay içerisinde çatıyı kapatma hedefindeyiz. Önümüzdeki yılın sonunda alanı tamamen kullanıma açmak, restorasyonu tamamlamak istiyoruz" dedi.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 8
SANATSAL ALAN OLUŞTURULACAK

Özel, bir kültür vadisi yaratacaklarını ifade ederek, "Haliç'in hemen kıyısında, Haliç düzenlemesinin de tamamlandığı bir dönemde burada tasavvuf müzesi, edebiyat müzesi, kütüphanesi, çok fonksiyonlu sergi alanlarıyla ve çevre kullanımıyla önemli bir, kültürel, sanatsal alan oluşturma hedefindeyiz" diye konuştu.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 9
"Tasavvuf Müzesi'nden İBB envanterinde bulunan çok önemli tasavvuf eserleri var" DİYEN Özel, "Alanında uzman danışmanlarımız ve küratörlerimizle birlikte çalışma sürdürülüyor ve seçki yapılacak. Ayrıca yakın zamanda kamuoyunun takip ettiği ve İBB tarafından alınan 9 el yazma Kur'an'ı Kerim var, onlar da burada sergilenecek ve önümüzdeki süreçte edineceğimiz envanterler burada sergilenecek" şeklinde konuştu.
Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 10
Özel ayrıca, yaklaşık 35 milyon lira değerinde bir sözleşmenin bulunduğunu, bu sözleşme bedeli içinde imalatları tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 11

Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 12

Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 13

Müze olacak Feshane'nin restorasyonunun yüzde 60'ı tamamlandı - 14
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı