www.milyos.com.tr

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

HABERLER 29 Haziran 2021 11:22
Videoyu Aç Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya
A
a

Muhteşem sahiller, koylar, güneş, önünüzde masmavi Akdeniz ve arkanızda yükselen Toroslar’ın tertemiz havası, çam ormanları, her şey dahil oteller… Antalya denince ilk akla bunlar gelse de şehir aslında bir tarih cenneti. Merkezdeki Kaleiçi’nden başlayıp etkileyici geçmişinde bir gezintiye çıkalım.

Geçmişte kuzeyinde Pisidya, doğusunda Pamfilya, batısında da Likya varmış. Önemli yolların kavşağındaki şehir inanılmaz bir tarihi mirasa sahip.

Antalya’yı, MÖ 150’li yıllarda Bergama Kralı II. Attalos kurmuş. Bugün heykelini saat kulesinin karşısında görebilirsiniz. Kurucusuna ithafen şehrin adı Attaleia olmuş ve zamanla Antalya’ya evrilmiş. Daha sonra Roma topraklarına katılan şehir, MS 130’da İmparator Hadrianus’un ziyaretiyle oldukça kalkınmış. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olmuş. ‘Kutsal Topraklar’a giden yolda bir uğrak yeri olduğu için Haçlılar zamanında önemli bir liman haline gelmiş. Yıldırım Bayezid’in Osmanlı topraklarına kattığı Antalya, 1918’de bir süre İtalyanların eline geçmiş ama özgürlüğüne çabuk kavuşmuş.

Aracınız varsa ya da araba kiraladıysanız Antalya ve etrafında yapılacak çok şey var. Her adımda keşfettiklerinizle büyüleneceğiniz bu şehirde size önerilerim olacak. Notlarınızı alın ve tarihin içinde yolculuk yapmaya hazır olun. Gezimize tarihi Kaleiçi’nden başlıyoruz...

ŞEHRİN KALBİ KALEİÇİ
 

Büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş at nalı şeklinde surlarla çevriliymiş Antalya. 80 burçlu surlar, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerini yaşamış. Surların içinde 3 bin kadar ev var ve sit alanı kabul ediliyor. Kaleiçi bugün şehrin en turistik yerlerinden biri. İçinde oteller, restoranlar, kafeler ve dükkânlar...

Sahile indiğinizdeyse günlük turlarla Antalya’nın etrafını gezdiren teknelerle karşılaşıyorsunuz. Kaleiçi’nin en önemli eserlerinden biri Hadrianus Kapısı. Üçkapılar ve Mermerkapı da denmiş tarih boyunca. Roma İmparatoru Hadrianus’un Antalya’yı ziyareti sırasında, ona hitaben yapılmış. Üç gözlü olan kapının süslü mermer sütunlarıyla imparator ve ailesine ait heykeller günümüze ulaşamamış ama Latince kitabesi görülebilir.

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN: ANTALYA MÜZESİ

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın en iyi müzelerinden biri olan Antalya Müzesi’nin hikâyesi oldukça ilginç. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra, şehri işgal eden İtalyanlar gördükleri pek çok eski eseri kendi ülkelerine götürmeye başlamışlar. Bunun üzerine Antalya Lisesi’nde bir öğretmen olan Süleyman Fikri, başvurup kendisini fahri eski eser memuru tayin ettirmiş. İlk olarak eserleri, terk edilmiş Bayraktar Baba Türbesi’nde toplamaya başlamış. Ardından da mübadele sonrasında Aladdin Camisi’ne çevrilen Panayia Kilisesi’ne taşımış. Böylece Antalya’da ilk müze binası oluşturulmuş. Fikri Bey de müze müdürü tayin edilmiş. Sonra Yivli Minare Camisi’ne ardından da günümüzdeki binasına taşınmış müze. Burası 1988’de Avrupa Konseyi ‘Yılın Müzesi’ ödülünü aldı. Müzede, 30 bin metrekarelik bir alanda 14 sergi salonunda kentin tarihi zenginliğini görebilirsiniz.

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

BÜYÜK İSKENDER’İ KORKUTAN KENT
Merkez dışındaki ilk durağınız Termessos olsun. Güllük Dağı’nda Akdeniz’e 1.000 metre yüksekten bakan bu kent, Anadolu’nun en eski halklarından Luvilerin soyundan gelen Solymler tarafından kurulmuş. Termessoslular ticaret yollarını kontrol altında tutan savaşçı bir milletmiş. Yaşadığı dönemde bilinen dünyanın yüzde 90’ını fetheden Büyük İskender’in bile gözünü korkutmuşlar.  Öyle ki, Nikomedeialı tarihçi Arrianos’un anlattığına göre, İskender Termessos yerine Burdur taraflarındaki Sagalassos’u kendine hedef seçmiş. Antik kentteki en etkileyici yapılardan biri, Antalya Körfezi’ne hâkim konumuyla yaklaşık 5 bin kişilik tiyatro.

Eşsiz manzaradan büyülenecek ve diğer kalıntıların arasında gezerken Termessos’a tanıdığım öncelikten dolayı bana hak vereceksiniz.

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

APOLLON VE ATHENA’NIN KENTİ: SİDE

Sonraki duraklarınız, Perge ve Aspendos ile raftingin ideal adreslerinden Köprüçay’ın yakınındaki antik şehir Selge olsun. Serik’teki Sillyum’a da mutlaka uğrayın.

Benim yıllar sonra ziyaret ettiğim ve çok beğendiğim Side’yi listenin başlarına alın. Side’nin hem içinde hem civarında keşfedecek çok şey var. Harika antik tiyatrosu mesela. Merkezdeki yapı, Anadolu’nun en büyük tiyatrolarından biri. Side Yarımadası’nın güney ucunda, limanın doğusunda iki büyük tapınak var. Şehrin iki önemli tanrısı Apollon ve Athena’ya adandığı düşünülen bu tapınakları, özellikle akşam saatlerinde görmeniz gerek.

Büyük tapınak Baştanrıça Athena’ya, küçük olan Apollon’a ait. Uğramışken Manavgat’ta şelalelerin serinliğinde soluklanın, Aykırtca Çayı’nın kuzey yamaçlarındaki İdebessos antik şehrini ve Finike yakınlarındaki Arycanda’nın tiyatrosunu ziyaret edin. 

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

TANRILARIN DAĞINA YOLCULUK

Tarihte Olimpos adıyla anılan Tahtalı Dağı’nı ziyaret listenize ekleyin. Burası dünyanın denize en yakın ve en yüksek dağlarından biri. Günümüzde Likya’nın ünlü kahramanı Bellerophon gibi kanatlı at Pegasus ile olmasa da keyifli bir teleferik yolculuğuyla zirveye ulaşılıyor. Eğer bulutlar izin verirse buradan Likya’nın verimli topraklarını ve sonsuzmuş gibi görünen Akdeniz’i seyretmek gerçekten büyüleyici. Deniz kenarına doğru gidince, Türkiye’nin bana göre en romantik antik kenti, Phaselis karşılar sizi. Tanrıların yaşadığı Tahtalı Dağı’nın eteklerinde kurulan Olympos, Likya Birliği’nde üç oy hakkına sahip altı şehirden biri. Burada gördüğünüz kalıntılar Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait. Geziniz bittikten sonra kendinizi Akdeniz’in sularına bırakmayı ihmal etmeyin.

Önünde Akdeniz, arkasında Toroslar, içinde tarih... Antalya

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı