www.milyos.com.tr

Ressam Ahmet Çenit ile sanat üzerine söyleşi

Röportaj5 Temmuz 2021 10:52
Ressam Ahmet Çenit ile sanat üzerine söyleşi
A
a
1 Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz
1954 yılı Antalya doğumluyum. Ziraat Teknisyenliğinden 1995 yılında emekli oldum.

2 Resim Yapmayı ne zaman başladınız ?
İlkokul Ortaokul Lise ders kitap ve defterlerimin karalamalarla dolması ile alakalıdır. Resim ve Müzik tutkusu her zaman içimde vardır.

3 Resim Eğitimi aldınız mı ?
Karakalem Çalışmalarım her zaman olmuştur.. Yağlıboya, akrilik,, suluboya çalışmalarım emekliliğimden sonra olmuştur. Resim ve müzikle ilgi yayınları her zaman takip ederim. Beni yüreklendiren yabancı bir yazarın ‘’Hiç beklemeyin, elinize boya fırça tuval alın hemen başlayın’’ sözleri etkili oldu. Hiç resim eğitimi almadım. Ressam İsmail Türel, Feridun Karaçetin ile ÜÇ RENK SANATEVİ’Nİ kurarak burada resim çalışmalarımı devam ettim. Çok güzel anılarım oldu.
Antalya Güzel Sanatlar Derneği GÜSAD’ı  üye olmamdan sonra sanatseverlere ulaşabilecek sergiler açma ve GÜSAD etkinliklerine kaltılma fırsatım oldu.

4 Bir ressam olarak etkilendiğiniz sanatçı var mı ?
Şu ressamdan etkilendiğim biri var diyemem. Tarzına bakmadan güzel bir müziği dinleyebiliyorsam, resimde de ressamların güzel bulduğum resimlerinden etkilenmişimdir.

5-Tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ? Beğendiğiniz sanatçılar var mı ?
Şu an tarzımın olduğunu zannetmiyorum. Resim sergilerini, Ankara ve İstanbul fuarlarını, Yurt dışında sanat galerilerini ve müzelerini imkanlarım ölçüsünde ziyaret ederek kendimi geliştirmeyi çalışıyorum. Elbetteki beğendiğim yerli ve yabancı sanatçılar var.

Dünyada ve evrende o kadar sesler, renkler ve formlar varki bunlardan sanat adına faydalanmayı düşünmüşümdür. Bir tarz oluşma sürecinin çok uzun olduğunu düşünüyorum. İçselleştirdiğim güzel duyguların sanatçıların kalbine dokunabilecek işler yapmayı seviyorum.

6- Başarılı olmanın sırrı sizce nedir?
Bir işte başarılı olmanın elbette yolları var. Bir disiplin altında çok çalışmak benliğinizi o işe vermek bütün kaygılardan uzak sanat adına bir şeyler yapabilmek bu tabii zorlu bir yol.

 7- Antalya’da Sanat Etkinlikleri Yeterli mi ?
Antalya’da sanat ve sanatçılar adına ümit var bir şehirdir. Film Festivali, Aspendos Opera ve Bale Festivali, Haşim İşcan Kültür Merkezindeki tiyatro ve özel gösteriler tadir edilmekle ancak birlikte plastik sanatlar adına çok yetersiz olduğu kanaatindeyim. Gerek belediyeler ve STK lar sanat üzerine daha çok çalışma yapmaları gerektiğine inanıyorum.

8- Güsad’ın sanatsal etkinliklerini hakkında görüşleriniz nelerdir ?
Derneğimizin plastik sanatlar adına özveri ile çalışmalarına takdirle karşışıyorum. Antalya Sanat Portalında yapılan haber söyleşi ve aydınlatıcı yazıların çok değerli olduğunu inanıyorum.
Bütün bu güzel gelişmeleri sanatçılarımıza sunan GÜSAD Başkanı Ertuğrul Hepgüzel ve Yönetim kurulundaki arkadaşları yürekten kutluyorum. Güzel günler dileği ile sizlere çok teşekkür ediyorum. Tüm sanatçı dostlarımıza çalışmalarında başarılar diliyorum.

 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı