www.milyos.com.tr

Ressam Gonca Yazgan ile sanat üzerine söyleşi

Röportaj1 Temmuz 2021 12:26
Ressam Gonca Yazgan ile sanat üzerine söyleşi
A
a
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1965 İstanbul doğumluyum. Akdeniz Üniversitesi Resim mezunuyum. Uzun yıllar Halk Eğitim’de el sanatları ve resim dersleri verdim. 4 yıl; Antalya yerel televizyon kanalı VTV’de Renklerle Yaşam programını hazırlayıp sundum. 15 yıldır kendi atölyemde resim ve el sanatları dersi verdim. Şimdilerde evde çalışmalarıma devam etmekteydim.

Resim yapmaya ne zaman başladınız? Sizi resim yapma sanatına yönlendiren ne olmuştu?
Resme olan ilgim ortaokul yıllarında Devlet Güzel Sanatlar Galerisi müdürlüğünü yapan Esen Emekçil hocam ile başladı. Ortaokul ve lise yıllarımda okul çıkışında atölyesinde geçirdiğim süreler zarfında resme olan ilgim gelişti. Sanatın diğer dallarından; edebiyat, felsefe ile uzun yıllardır ilgileniyordum ve bu süre zarfında şiir ve öykü denemelerim oldu. Resim yapma sanatı ise diğer dallar arasında en güçlü kendimi ifade etme aracım oldu.

Resim eğitimi aldınız mı? Eğer aldıysanız kimlerden aldınız?
1995 yılında Esen Hocayla başlayan resim çalışmalarım; Sayın Nuri Sezen, Turan Ekici ve Muhittin Selamet ile devam etti. Son olarak 2014 yılında başladığım Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümünden 2018 yılında mezun oldum.

Bir ressam olarak etkilendiğiniz bir sanatçı var mı? Hangi ressamlardan etkilendiniz?
Resim hayatım boyunca farklı dönemlerde farklı sanatçılardan etkilenmişimdir. Fakat resme başlama arzumu kamçılayan lise sanat tarihi kitabında gördüğüm Henri Matisse’in Madam Matisse adlı eserindeki fovist renkler beni çok etkilemişti.

Ne tür resimler yapıyorsunuz? Felsefi olarak temanız nedir?
Otoportre ve portre çalışmalarımı; estetik kavramları ve kuramları içinde barındıran sanat eserlerim olarak tanımlamaktayım. Bu çalışmaları genellikle kendi portremi ve kadın imgesini kullanarak zaman zaman kolaj tekniğiyle hazırladığım fotoğraflardan oluşan kesitlerle tuvallerimdeki kompozisyonlarda fovist renklerin hakim olduğu ekspresyonist ve sürrealist akımları içinde barındıran ifade biçimleriyle aktarmaktayım. Yaşam boyunca kadına yönelik baskıcılığın karşısında insancıl bir felsefeyi eserlerime yansıtmaktayım. Sezgim ve imgelerimle mantıksal düşüncem birbirinden ayrıdır ve felsefi olarak mantıkla değil sezgiyle resim yapmaktayım.

Siz tarzını nasıl tanımlıyorsunuz ve çalışmalarınızla vermek istediğiniz mesaj nedir?
Toplumsal beğeniyi yansıtma kaygısından uzak eserler üretme riskine girerken aslında sosyolojik olarak toplumsal beğeninin sanatın yaşamasını sağladığı nesnel varlığın ölümsüzlüğünü gerçekleştirdiğini gördüm. Sanat; duygularınızı aktardığınız yaşayan nesnel objelerin sizde oluşturduğu ölümsüzlüğü çözme sürecidir. Bu ölümsüzlük yarattığım eserlerin kalıcılığı değil; bende yarattığı duyguların bendeki yüzleşmede gördüğüm gerçeğimdir.
 
Etkilendiğiniz veya örnek aldığınız sanatçılar var mı? En çok beğendiğiniz Türk sanatçılar kimler ve neden?
Resim, sanat, tarih gibi konularla alakalı yaklaşık 500’den fazla kitap, dergi arşivim bulunmaktadır. Her dönemde farklı kişi ve kitaplardan beslenmekteyim. Bunlar arasında; S.Moissej Kagan’dan Estetik ve Sanat Notları, Arthur C. Danto’dan Sanatın Sonundan Sonra, Heinrich Wölfflin’den Sanat Tarihinin Temel Kavramları E. H. Gombrich’ten Sanat ve Yanılsama ve son olarak Sanatın Öyküsü beni ve sanatımı besleyen en önemli kaynaklardır.
Şimdilerde Tanrı Kadın serimi oluşturma aşamasında yaptığım araştırmalar sonucunda etkilendiğim isimler; Cemal Tollu, İbrahim Balaban, Mustafa Pilevneli, İlhan Berk, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sevgili Hocam Turhan Ekici’dir.

Yaptığınız eserlerin başarılı olabilmesi için sizce olmazsa olmaz koşul nedir? Olmazsa olmazı insanların kalplerine mi hitap etmeli? Resim sanatı öğrenilecek bir şey midir? Yoksa yetenek mi daha ön plandadır?
Eserlerimde konu olmazsa olmaz değil ama duygularımı yönlendiren birtakım imgeler yoğun duygular içerisinde gelişir fakat Şerif Bigalı’nın Resim Sanatı kitabında dediği gibi; “Her konu bize verebileceği bir fikirle yüklü olduğundan, plastik sanatlarda konunun hiçbir önemi yoktur. Konuya samimiyetle istek duyduğunuz zamanlarda bile daima plastiğin gerisine saklanarak sanatçı için büyük bir fonksiyonu olmamıştır”. Benim de çalışmalarımda; konu plastik değerlerin önüne geçmemiştir.
Bütün sanat eserlerinin teknikleri öğrenilebilir ve bu tekniklerle herkes resim yapabilir. O resmin bir sanat eserine dönüşmesi tabi ki yetenek ister. Fakat yeteneğinizi irade gayreti içinde ezber tekniklerden uzak, öz benliğinizle plastik kaygılar içerisinde mi üretiyorsunuz; bu önemlidir.

Antalya’da sanatsal etkinlikler yeterli mi? Resim sergilemek için ya da izlemek için yeterli galeri bulabiliyor musunuz?
Antalya, sanatsal etkinlikler adına son yıllarda sosyo-kültürel anlamda bir gelişme göstermiştir. Fakat tabi ki bir İstanbul, İzmir gibi sanat mekanları, seyirciye açık olarak ve seyirciyle etkileşim halinde değildir. Bence sanatı sergileme yöntemleri klasik galeri mantığından çıkarak kreatif yollarla seyircisiyle buluşmalıdır. Bu buluşmayı da sivil toplum örgütleri, belediyeler işbirliğiyle sanatçılarımızı dahil ederek yapabiliriz diye düşünüyorum.

Pandemiden etkilendiniz mi? Sanatınızı icra edebildiniz mi?
Dünyada ve ülkemizde her meslek gibi sanat da pandemiden etkilendi. Fakat resim dalı için konuşacak olursak örneğin müzisyenler gibi pandeminin etkilerine karşı kolektif bir ses çıkmadığını düşünüyorum. Sadece pandemiye yönelik sergiler değil sanatçıların kaygılarını da dile getirecek söyleşiler ve yazılar sunulmalıydı.
Kendi adıma, ben bu dönemde yoğunlukla çocuklara yönelik boyama ve masal kitapları hazırladım. Bu hazırlıklara katkıda bulunan torunlarımın görsellerinden yola çıkarak çizimlerimi oluşturdum. Çocuk kitapları üzerine çeşitli makaleler okuyarak araştırmalar yaptım ve ileride de bu konu üzerine çalışmalarıma devam etmek istiyorum.

GÜSAD ve Antalyanews Kültür Sanat Portalı hakkında düşünceleriniz nelerdir? GÜSAD’tan beklentileriniz nelerdir? Antalya sanatı için neler yapması gerekir?
Daha önceki sorularda bahsettiğim gibi Antalya son yıllarda sanat adına ilerleme kaydetmiştir. Plastik sanatlar adına da bu ilerlemede derneğimiz GÜSAD’ın, dernek yönetim kurulu ve üyelerimizin, dernek başkanımız Ertuğrul Hepgüzel’in katkıları çok büyük olmuştur. Özellikle Antalyanews Kültür Sanat Portalı’nda oluşturulan sanatsal yazılar, tanıtımlar ve söyleşilerin bu konuda çok katkısı olmuştur. GÜSAD sanat adına doğru bir yoldadır fakat sanatı halkla buluşturma adına kreatif sergileme yöntemlerini geliştirebilir. Antalyanews Kültür Sanat Portalı’nı hazırlayan GÜSAD yönetim kurulu üyelerine, başkanımıza ve üyelerine bu mecrada bana da yer verdiğiniz için teşekkür ederim.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı