www.milyos.com.tr

Ressam Rezzan Koyuncuoğlu ile sanat üzerine söyleşi

Röportaj5 Temmuz 2021 07:47
Ressam Rezzan Koyuncuoğlu ile sanat üzerine söyleşi
A
a
Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
Edirne doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimimi dönüşümlü olarak Almanya ve Türkiye`de tamamladım. Anadolu Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm önlisans ile Sosyoloji lisans eğitimimden sonra 2019 yılında başladığım Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar FakültesiGeleneksel Türk Sanatları eğitimime devam etmekteyim.
 
Resim yapmaya ne zaman başladınız?

Sizi resim yapma sanatına yönlendiren ne olmuştu?-Çocukluğumdan beri resim yapmaktayım. İçimden geldiği gibi başladığım resim yapma serüvenim ailemin desteği ve iki ülke arasındaki yaşantımın yönlendirmesidir.
 
Resim eğitimi aldınız mı? Eğer aldıysanız kimlerden aldınız?
Güzel sanatlar alanındaki eğitimim devam etmektedir. Fakültedeki hocalarımızdan sanatın farklı dallarında eğitim almaktayım.
 
Bir ressam olarak etkilendiğiniz bir sanatçı var mı? Hangi ressamlardan etkilendiniz?
Rembrandt van Rijn, Caspar David Friedrich, P. Cézanne, Vincent van Gogh, G. Klimt, H. Matisse, Picasso, Jackson Pollock, David Hockney, Lucian Freud, Banksy, disiplinler arası sanatçı Ai Weiwei ve heykeltıraş Tony Cragg.
 
Ne tür resimler yapıyorsunuz? Felsefi olarak temanız nedir?
İlk zamanlarda realist olarak başlayan çalışmalarım farklı teknik ve arayışlarla güncel çalışmalarımda soyut işlerimin temasını oluşturmaya devam ediyor.
 
Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ve çalışmalarınızla vermek istediğiniz mesaj nedir?
Bir önceki soruda belirttiğim gibi realist başlayan çalışmalarım aldığım akademik eğitimin etkisiyle gelenekselden geleceğe, modern yaşantının karışımı olan ifadelerle yansıyacaktır.
 
Etkilendiğiniz veya örnek aldığınız sanatçılar var mı? En çok beğendiğiniz Türk sanatçılar kimler ve neden?
Erol Akyavaş’ın geleneksel hat ve minyatürlerden aldığı esinlerle gerçekleştirdiği eserlerini beğeniyorum.
Paris Ekolü sanatçıları; Fikret Mualla, Abidin Dino, Nejat Melih Devrim, Selim Turan, Mübin Orhon ve İlhan Koman’ın oradaki yaşantıları ve Türk sanatını yurtdışında çok iyi temsil etmeleri beni etkilemiştir.

Yaptığınız eserlerin başarılı olabilmesi için sizce olmazsa olmaz koşul nedir?
Olmazsa olmazı insanların kalplerine mi hitap etmeli. Resim sanatı öğrenilecek bir şey midir? Yoksa yetenek mi daha ön planda?-Yaptığım işlerin başarılı olabilmesi için olmazsa olmaz koşul içime sinmesi ve daha sonra da izleyicileri etkilemesidir. Resim sanatı; uygulamada yetenek, öğrenmede teorik olarak ön plandadır.

Antalya’da sanatsal etkinlikler yeterli mi? Resim sergilemek için ya da izlemek için yeterli galeri bulabiliyor musunuz?
Antalya`da sanatsal etkinliklerin ve galerilerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Sayısız kültürel mirasa sahip turizm şehri Antalya`da sanata daha fazla ilgi gösterildiğini ve destek olunduğunu görmek sevindirici olurdu.
 
Pandemiden etkilendiniz mi? Sanatınızı icra edebildiniz mi?
Akademik çevrimiçi (online) eğitimin yanı sıra sanatsal çalışmalarıma devam edip kendimi geliştirmeye odaklandım. Ayrıca sanat içerikli kitaplar okuyarak pandemiyi fırsata çevirdiğimi söyleyebilirim.
 
Güsad ve Antalyanews Kültür Sanat Portalı hakkında düşünceleriniz nedir? GÜSAD’tan beklentileriniz nelerdir?
Antalya sanatı için neler yapması gerekir?- Antalyanews Kültür Sanat Portalı’nı sanat, sanatçı ve sanatseverleri birleştiren önemli bir platform olarak görüyorum. Antalya’daki sanatsal etkinliklerin topluma ulaştırılması için çaba harcayan GÜSAD yönetiminin sanatçıların da desteği ile daha nitelikli sergiler ve etkinlikler düzenleyerek beklentileri karşılayacağına inanıyorum. GÜSAD yönetimine emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.
 
 
Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.
Sorularınız için ben teşekkür ederim.
 

 
 
1000
icon
Süleyman ekiz 7 Temmuz 2021 08:01

Eline yüreğine emeklerine sağlık kardeşim. Bir Edirneli olarak gurur duyuyorum.saygi ve selâmlarımla.. Süleyman ekiz Coğrafya öğretmeni

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı