www.milyos.com.tr

Ressam Zeynep Çetinkaya ile sanat üzerine söyleşi

Röportaj30 Haziran 2021 22:05
Ressam Zeynep Çetinkaya ile sanat üzerine söyleşi
A
a
Merhaba Zeynep Çetinkaya sizi kısaca tanıyabilirmiyiz
Ben Zeynep ÇETİNKAYA1957’de Bursa-İnegöl ‘ de doğdum. Tarih öğretmeniyim. Uzun yıllardır Antalya da yaşıyorum Ara ara yaptığım resim çalışmalarım emekli olduktan sonra ivme ve istikrar kazandı ve kendi atölyemde devam etti.

Resim yapmaya ne zaman başladınız,sizi resim sanatına yönlendiren ne olmuştu.?
Her ressam gibi klasik bir cevap olacak, resim tutkusu çocukluk yıllarımda başladı. İlk resim öğretmenim babamdı ve sanırım resim sevgisi genetik bir mirastı.

Resim eğitimi aldınız mı, aldıysanız kimlerden aldınız.?
Resim eğitimim lise yıllarından sonra bir idol olarak gördüğüm ressam-sanat eğitmeni ve sanatçı Turhan Ekici ile oldu. Bir akademi olarak tanımladığım atölyesinde uzun yıllar çalıştım. Antalya Ressamlar sokağındaki diğer sanatçı ressamların ekol ve o tarzlardaki çalışmalarını izledim.

Resim hakkında bilgi kaynaklarınız nelerdir ?
Resim hakkında bilgi ve kaynaklarımı yazılı kaynaklar olarak; ‘’Sanatın Öyküsü’nü Dünya Sanat Tarihi, Emberto  Eco’nun Güzelliğin Tarihi, Mitoloji ve İkonografi, Modern Sanatlar, Nuri Sezen’in ‘’Görsel Estetiğin Temelleri, Sanatın temel kaynakları gibi eserleri sayabilirim Bunların  yanı sıra sanatçı hocalar Hamdi Dicle, Turhan Ekici, Nuri Sezen, Mehmet Sağ ile sanat söyleşileri, Sergileri takip etmek resim sanatında bilgilenme ve yeni ufukların açılmasında etkili oldu.

Siz tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz ve çalışmalarınızla vermek istediğiniz mesaj nedir?
Resimlerimde temel tema insan ve doğa oldu. Anadolu kültürü ve insan-Türk mitolojisi oldu. Bizzat içinde yaşadığım kültürün sembolleri ve motifleri oldu. Daha çok empresyonist tarzda çalışmalarım oldu. Resimlerimde salt mesaj kaygısı taşımadım. Kendi duygusal izlerimi yansıtmayı hedefledim.

Şimdiye kadar kaç sergi açtınız ? Yakında açmayı düşündüğünüz sergi projeniz var mı ?
İlk kişisel sergimi 2018 yılının başında açtım ve bugüne kadar gelen süreçte  dört  kişisel sergim oldu. Ayrıca ulusal karma sergi ve grup sergilerine de defalarca katıldım. Kişisel bir sergi açmak en büyük hayallerimden biriydi. Çok mutluluk vericiydi. Mutluluk paylaşmaktır.

Resim yapmaya başladığınızda neler hissediyorsunuz ?
Resim yaparken her şeyi ama her şeyi unuturum, bu büyülü ve apayrı bir dünyadır. Zaman ve mekan kavramlarının unutulduğu, dış dünyadan koparak kendi iç dünyanızda seyahate çıktığınız bir zaman dilimidir. Bunu tuvale yansıtabilmek heyecan verici m müthiş bir hazdır.

En son hangi resmi çizdiniz?
Çanlar

Ressam olmak isteyenleri ne gibi önerileriniz olacak ?
Ressam olmak isteyenler için naçizane önerilerimden en önemlisi istekli, tutkulu ve sabırlı olabilmektir. İyi bir izlenimci olmak, yeniliklere ve öğrenmeye açık olmak, kendi iç sesinize kulak vermektir. Plastik sanatların gereklerini olmazsa olmazlarını yerine getirmek bu sanata verdiğiniz değeri ve ciddiyeti gösterir. Çok çalışmak, sürekli kendini geliştirmek ruhu beslemek, sizi iyi bir ressam olmaya götürecektir.

Güsad hakkında düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz ?
GÜSAD, Antalya’da ki ressamların sesidir, yuvasıdır. Çalışmalarını oldukça başarılı bulduğum, Antalya’nın sanat alanında söz sahibi olması için çabalayan, hedeflerini her geçen gün büyüten GÜSAD ’ın sadece yerelde değil ulusal platformda da örnek bir dernek olacağına inanıyor ve diliyorum. GÜSAD Başkanı Ertuğrul Hep güzel ve ekibini, özverili çalışmalarından dolayı kutluyor, alkışlıyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz
Ben de Teşekkür Ederim.1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı