Rus ressamların sergisi Antalya'da açıldı

HABERLER 10 Temmuz 2021 22:03
Videoyu Aç Rus ressamların sergisi Antalya'da açıldı
A
a

Muratpaşa Belediyesi'nin Türkan Şoray Kültür Merkezi, uzun bir aradan sonra kapısını çağdaş Rus resimlerinin önde gelen ressamlarının eserleriyle açtı.

Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği, ATİS Fuarcılık ile Muratpaşa Belediyesi Kültür Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleşen serginin açılış törenine sanatseverlerin, Antalya'da yerleşik Rus vatandaşlarının ilgisi yoğun oldu.

KAPI, RUS ESERLERİYLE AÇILDI

Serginin açılış konuşmasını yapan Muratpaşa Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Sarı, "Türkan Şoray Kültür Merkezi'mizde pandemiden dolayı kültür- sanat faaliyetlerine uzun bir ara vermiştik. Çok amaçlı merkezimiz açıldığı günden bugüne pek çok ünlü sanatçının eserlerinin sergilenmesine ev sahipliği yaptı. Sanatseverlerimizi bu kez de çağdaş Rus resminin ünlü 5 sanatçısının resimleriyle tanıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İstanbul ve Ankara'dan sonra Antalya'da da sergilenen Rus ressamların eserlerinin, sanat ve sanatçı dostu Antalyalıların, yerleşik yabancıların büyük beğenisini toplayacağına inancım sonsuz. Sanat, ülkeler arasında dostluğun, komşuluğun, kardeşliğin gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Serginin açılmasında emeği geçen başta Rus ressamlar olmak üzere büyük elçilik, başkonsolosluk, fuarcılık yetkililerine sergiye ilgi gösteren sanatseverlere teşekkür ediyorum" dedi.

ANTALYA EN ÇOK SEVİLEN ŞEHİR

Rossotrudnichestvo Federal Ajansı Türkiye Temsilciliği Başkanı Aleksandr Sotniçenko, Rusya Federasyonu Antalya Başkonsolosluğu adına Konsolos Vladimir Biriukov da bir konuşma yaptı. Biriukov, Rusya- Türkiye arasındaki dostluğa değindi ve "Antalya, Rusya'da en çok sevilen şehir" dedi.

RESSAMLAR RUSYA'DA

Konuşmaların ardından çağdaş Rus resim sanatının önde gelen beş ismi Oleg Putnin, Vasya Lozhkin, Alexander Zhernoklyuev, Alexey Belyaev Gintovt, Konstantin Miroşnik'in eserlerinden oluşan 'Rus Ressamlar Sergisi' gezildi. Konsolos Vladimir Biriukov eserler ve ressamları hakkında bilgi verdi, Biriukov, ressamların İstanbul'daki sergiden sonra Rusya'ya döndüğünü söyledi.

13 AĞUSTOS'A KADAR AÇIK

Sergi, Türkan Şoray Kültür Merkezi'nde 13 Ağustos Cuma gününe kadar açık kalacak. Sergide, Rus ressamların farklı teknik ve konularda çalışılmış 56 sanat şaheseri yer alıyor.

Açılış töreni, pandemi nedeniyle işsiz kalan müzisyenlerin mini konseriyle devam etti. Konserde Rusça- Türkçe şarkılar seslendirildi.

1000
icon
Sğleyman gök 11 Temmuz 2021 07:43

Harikab

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı