www.milyos.com.tr

Uluslararası Online Doğaçlama Dans Festivali Birlikte Harekete Çağırıyor

SANAT 13 Mayıs 2021 16:12
Videoyu Aç Uluslararası Online Doğaçlama Dans Festivali Birlikte Harekete Çağırıyor
A
a
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bizi evlerimize kapatan ve hareketsiz bırakan pandemi koşullarına karşılık, sanatçılar yollar aramaya ve üretimlerini sürdürmeye devam ediyorlar. 24-30 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek “Uluslararası Online Doğaçlama Dans Festivali” yürütücüsü Damla Durman ile festivale dair bir söyleşi gerçekleştirdik.  
- Merhaba Damla Hanım. Bize kendinizi tanıtarak, dansla olan ilişkinizden bahseder misiniz?
Damla Durman: Farklı disiplinlerle çalışan bir sanatçıyım. Performans sanatı, video sanatı, dans, resim ve müzik çalıştığım alanlar arasında yer alıyor. Bilgi Üniversitesi Sahne Sanatları Bölümü mezunuyum. Küçük yaşlarımdan beri hareketle olan ilişkim kuvvetliymiş. Seneler içinde farklı dans türleri ile ilgili pratiklerim oldu. Tap, Street jazz, folklor, vb. pratikler üniversite ile yerini çağdaş dans ve doğaçlamaya bıraktı.
Farklı dans türlerini keşfetmeyi seviyorum. Hareketin içimizde dönüştürdüğü şeyleri ve kendimizi ifade edebilmemizde önemli bir yeri olduğunu düşünüyorum. Doğaçlama benim de pratiğimde önemli bir yer edindiği için bu başlıkta bir festival düzenlemek istedim.
Önceki Kuşak Sanatçılarla Bağlarımız Kopuk
 
- 24-30 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Online Doğaçlama Dans Festivali evimize geliyor. Ben en çok pandemi günlerinde bu denli kısılıp kalmışken, festivali yaratan motivasyonu merak ediyorum.
Damla Durman: Motivasyonum hareket alanlarımızın kısıtlandığı bu günlerde hep birlikte ortak bir platformda harekete geçme dürtüsüyle gelişti. Bir süredir aklımda olan bir proje olan festival fikri, içinde bulunduğumuz şartlarla evrildi. Bu şartların olumlu anlamda kullanmaya çalıştım. Yurtdışından ve ülkemden severek takip ettiğim hatta atölyelerine katıldığım sanatçıları ve hocalarımı davet ettim. Özellikle bizim neslin önceki kuşaklardaki sanatçılarla arasındaki bağlantılarının kopuk olduğunu gözlemliyorum. Yeni yetişen performansçı ve dansçıların da kendilerine yeni pratikler edinmeleri ve kuşaklar arası tanışıklığın gelişmesi açısından da festivalin önemli olduğunu düşünüyorum.
 
- Doğaçlama Dans festivali neler içerecek?
Damla Durman: Türkiye’de ilk defa çevrimiçi bir Uluslararası Doğaçlama Dans Festivali yapılıyor. Festivalimiz herhangi bir sponsor olmaksızın, bağımsız şekilde yapılıyor bunun altını çizmek isterim öncelikle. Festival programında atölyeler, canlı performanslar ve sanatçı buluşmaları yer alacak. Farklı dans pratikleri olan sanatçılarla bir hafta boyunca doğaçlama teması üzerine hem pratik yapacağız hem de sanatçıların performanslarını izleyip ardından soru cevap ve konuşma serileri gerçekleştireceğiz. Bunun yanı sıra deneyime dayalı etkinlikler de olacak. Örneğin; Taldans, Fransa’da bir festival için tasarladığı audio koreografi “Yürüyüş” adlı katılımcıların deneyimiyle gerçekleşen performansını Türkiye’de ilk kez bu festivalde sergileyecek. Festivalimizi herkesin doğaçlama dans ettiği bir kapanış partisi ile de sonlandırmış olacağız.
 
 Festival Herkese Açık ve Katılım Ücretsiz
 
Katılım için şartlar var mı?
Katılım için herhangi bir şart aramıyoruz. Ya da şöyle ifade edeyim; dansa ve harekete dair ilgili ve hevesli bir yaklaşım yeterli olacaktır. Tüm etkinlikler ücretsiz gerçekleşecek. İngilizce ve Türkçe olarak gerçekleşecek etkinliklerde ihtiyaç halinde çeviri desteği de sunuyor olacağız.
- Nasıl ulaşabilir katılımcılar bu festivale?
Damla Durman: İmprodancefest İnstagram hesabımız üzerinden tüm etkinliklerin duyurularına ulaşabilirler. Atölyelere katılmak için hem web sayfamızda hem de Instagram’da bulabilecekleri katılımcı formunu doldurmaları yeterli olacaktır. Formu doldurduktan sonra atölyelere katılım linki mail veya telefonla katılımcılara ulaştırılacaktır.
improdancefestival@gmail.com adresimizden de bize ulaşabilirler.
Festival Kurucu ve Direktörü: Damla Durman
Festival Ekibi
Basın ve İletişim: Erkan Akbulut, Serhan Şerefoğlu
Çeviri: Cemre Özkan, Pırıl Gündüz, Serhan Şerefoğlu
Sosyal Medya: Melisa Meryem Demirbilek
Afiş Tasarım: Gamze Çehreli
 
 
Röportaj: Erkan Akbulut

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Sizce Antalya Resim Festivali devam etmeli mi?

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR

Antalya News | Kültür Sanat Portalı